Fontanka: Prigožina možná pohřbí na petrohradském Serafimovském hřbitově

Před hlavní branou Serafimovského hřbitova v Petrohradě instalovali bezpečnostní rámy na detekci kovů, napsal dnes server Fontanka. Pohřebiště přitom označil za jedno z míst, kde by mohl být pohřben vůdce ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Ten podle ruských úřadů zemřel minulý týden při pádu letadla v Tverské oblasti, datum a místo jeho pohřbu zatím zůstávají utajeny.

Petrohradský zpravodajský server upozorňuje, že neví jistě, kdo bude v úterý na Serafimovském hřbitově pochován. Podle jeho informací má být nicméně pohřbeno pět z deseti obětí pádu letounu. V úterý se chystají pohřby ještě na dalších třech petrohradských hřbitovech, nejsou však na nich vidět takové přípravy, jako na tom Serafimovském, upozornila Fontanka.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes novinářům řekl, že o pohřbu šéfa wagnerovců zatím nejsou žádné informace a že rozhodnutí závisí především na jeho rodině. Na dotaz, zda se posledního rozloučení zúčastní prezident Vladimir Putin, odvětil: „Zatím nevíme kdy nebo jak (se bude pohřeb konat). Proto na tuto otázku nyní nelze odpovědět.“

Prigožinovo soukromé letadlo se zřítilo minulý týden ve středu v Tverské oblasti, ruské úřady v neděli potvrdily úmrtí šéfa wagnerovců na základě genetické analýzy. Po pádu letadla se objevily spekulace, zda byl Prigožin skutečně na palubě letadla. Šéf wagnerovců byl totiž znám tím, že přijímal různá bezpečnostní opatření ve snaze předejít pokusu o atentát.

Příčina letecké havárie zůstává neznámá. Na internetu se kvůli Prigožinovým sporům s Moskvou spekuluje o tom, že letoun byl sestřelen nebo že na jeho palubě explodovala bomba. Mluvčí ruského prezidenta v pátek jako „absolutní lež“ odmítl podezření Západu, že Prigožin byl zabit na příkaz z Kremlu.

Na palubě zříceného letadla bylo celkem deset lidí, sdělily úřady. Podle předchozích informací byli na seznamu cestujících i Prigožinova pravá ruka Dmitrij Utkin nebo šéf logistiky Wagnerovy skupiny Valerij Čekalov. Kromě nich figurovali na seznamu ještě čtyři muži, kteří zřejmě také patřili mezi wagnerovce, napsala už dříve stanice BBC. Na rozdíl od Utkina nebo Čekalova se však jejich jména neobjevují na mezinárodních sankčních seznamech, nejsou tudíž považováni za vysoce postavené figury v uskupení. Zbylou trojici na palubě letounu tvořila posádka – dva piloti a letuška.

  Rusko je podle mluvčí pro zlepšení vztahů s ČR, na tahu je ale Praha

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com