Index: Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v srpnu klesla na 8,42 pct

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v srpnu klesla o 0,54 procentního bodu na 8,42 procenta, a index se tak dostal na úroveň sazeb loňského léta. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů, který firma poskytla ČTK. Pokles indexu podle expertů nejvíce ovlivnil konkurenční boj bank, jehož cílem bylo oslovit klienty s nabídkami spotřebitelských úvěrů na letní dovolené. Dál se očekává stagnace či mírné klesání hodnot.

„Prázdninové období je jedním z nejvyužívanějších pro sjednávání spotřebitelských úvěrů. Tuzemské banky mezi sebou soupeří v nabídce a snaží se nalákat klienty na výhodné úvěry především na dovolenou či další výdaje, které nutně nepotřebují, ale mohou si jimi zpříjemnit letní měsíce. Zejména proto srpnový index klesl,“ komentovala čísla analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů Broker Consultingu Michaela Pudilová.

Zatímco v květnu ukazatel naměřil hodnotu nad deseti procenty, v následujících měsících evidoval postupný mírný pokles hodnot. Za aktuálním poklesem stojí podle Pudilové vedle potřeby větších peněz na dovolené také snaha překonat finančně náročnější období na konci prázdnin, kdy lidé kvůli tomu čerpají více spotřebitelských úvěrů. Podobná, avšak intenzivnější, je zpravidla poptávka po tomto typu produktu ještě o Vánocích, podotkla Pudilová.

V následujícím období počítá spíše se stagnací sazeb, případně s jejich lehkým poklesem. Větší snížení se dá čekat zřejmě až příští rok, kdy podle predikce ministerstva financí opadne dvouciferná inflace a v návaznosti na to Česká národní banka sníží základní úrokovou sazbu, odhadla Pudilová.

Návrat sazeb spotřebitelských úvěrů k loňským srpnovým hodnotám ukazuje postupný trend ke snižování sazeb a větší dostupnosti půjček. „Návrat k sazbám z doby před covidem a před energetickou krizí je ale pomalejší a potrvá několik let,“ řekl ČTK analytik společnosti Golden Gate CZ Pavel Ryba.

  MMF zhoršil výhled letošního růstu české i slovenské ekonomiky

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com