Institut pro politiku: Nákup ve Varšavě je o čtvrtinu levnější než v Praze

Nákupní košík potravin a dalšího zboží včetně vína nebo piva je ve Varšavě o čtvrtinu levnější než v Praze. Ve své analýze to spočítal Institut pro politiku a společnost, který je think-tankem opozičního hnutí ANO. Institut analyzoval modelový nákup s 18 položkami. V hlavním městě Polska za něj podle analýzy lidé zaplatí v přepočtu 1238 korun, naopak v Praze je tento nákup o více než 400 Kč dražší a vyjde na 1655 korun. Ceny v Praze se zároveň příliš neliší od Berlína, kde je cena za stejný nákup jen o dvě procenta vyšší. Za průměrnou hrubou mzdu si Češi mohou dovolit 23 modelových nákupů, v Německu 57, uvádí dále analýza.

Think tank se věnoval cenám v Praze, Berlíně, Bratislavě, Vídni a Varšavě. Modelový nákup obsahuje položky, jako jsou polotučné mléko, rýže, vejce, sýr, kuřecí nebo hovězí maso, ovoce a zelenina. Obsahuje také víno nebo tuzemské a zahraniční pivo. Přepočet měn vychází z červnových kurzů. Analýza upozorňuje, že se zaměřuje primárně na rozdíly v cenách a u potravin může být rozdíl v kvalitě.

Polsko letos zavedlo v reakci na vysoké ceny energií a rostoucí inflaci nulové DPH na potraviny, které tamní vláda již prodloužila do konce roku. Podle analýzy je 17 z 18 položek modelového nákup ve Varšavě levnější než v Praze. Za některé potraviny zaplatí lidé i o více než 40 procent méně, jde například o rýži nebo chléb. Cena jablek je v Polsku nižší o 54 procent. Dalších osm položek z nákupu, například kuřecí maso nebo cibule, je ve Varšavě levnější o více než 30 procent než v Praze. Jediná položka, za kterou lidé zaplatí v Praze o osm procent méně, je láhev vína.

Podobně vychází i srovnání v Bratislavou, kde je 16 z 18 položek nákupu levnější než v Praze. Celý modelový nákup zde stojí 1424 korun, což je o 14 procent méně než v Praze. Například cena rýže je o 42 procent nižší. O zhruba čtvrtinu jsou levnější kuřecí řízky nebo cibule.

  Ministerstvo vnitra zapíše daňový balíček do sbírky zákonů 31. prosince. Platit tak bude od Nového roku

Analýza poukazuje i na to, že v Berlíně je celý modelový nákup dražší pouze o dvě procenta než v Praze, když stojí 1690 korun. Ve Vídní je dražší o 5,62 procenta. Lidé by za něj v hlavním městě Rakouska dali 1753 korun, tedy o necelou stokorunu více než v ČR.

„Pokud porovnáme ceny modelového nákupního koše s průměrnými hrubými mzdami, v české metropoli se plně projeví vyšší cenová úroveň. Vzhledem k síle kupního potenciálu se Česká republika nachází na pomyslném posledním místě,“ uvádí analýza. Češi si totiž mohou za průměrnou hrubou mzdu dovolit 23 modelových nákupů, zatímco v Německu to je 57 a v Rakousku 55 nákupů.

Analýza srovnávala také 31 položek z drogerie DM podle cen v internetovém obchodě. Uvádí, že zatímco v Německu za takový nákup lidé zaplatí 2690 korun, v ČR je o téměř 580 korun dražší a lidé by za něj dali 3268 korun. Na Slovensku by takový nákup stál 3260 korun, v Polsku 2808 korun a v Rakousku 3067 korun.

Institut pro politiku a společnost, který analýzu zpracoval, funguje od roku 2014 a je think-tankem opozičního hnutí ANO.

Země Nákup potravin v hlavním městě Nákup drogerie
Rakousko (Vídeň) 1 753 Kč 3 067 Kč
Německo (Berlín) 1 690 Kč 2 690 Kč
ČR (Praha) 1 655 Kč 3 268 Kč
Slovensko (Bratislava) 1 424 Kč 3 260 Kč
Polsko (Varšava) 1 238 Kč 2 808 Kč

zdroj: Institut pro politiku a společnost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com