Rusové hlásí sestřelení dronů nad Krymem, výbuchy v Jevpatorije

Ruská protivzdušná obrana dnes ráno sestřelila nad Krymem 11 ukrajinských bezpilotních letounů. Podle agentury RIA to uvedlo ruské ministerstvo obrany. Na sociálních sítích ukrajinských médií se zároveň množí zprávy o silném výbuchu a sloupu dýmu v Jevpatorii na západě Ruskem anektovaného ukrajinského poloostrova. Nedaleko města je vojenské letiště Saki, na které už Kyjev v minulosti útočil, napsala ruskojazyčná verze stanice BBC.

Telegramový kanál Krymský vítr uvádí, že obyvatelé Jevpatorije slyšeli zatím nejsilnější výbuch v 05:40 místního času (04:40 SELČ), nejspíš západně od města. Zveřejnil také video, na němž na obzoru stoupá sloup hustého kouře, který září, podle BBC nejspíš od požáru. Ze Sevastopolu jsou hlášeny čtyři výbuchy. Nad ránem bylo oznámeno pozastavení provozu na Krymském mostě, ovšem bez dalších podrobností.

„Koncentrace vojenských objektů a nedaleké letiště – to vše vypovídá, že se provádí naprosto plánovaná práce. Cíle jsou to legitimní, vojenské,“ prohlásila mluvčí jižního velitelství ukrajinských sil Natalija Humeňuková podle serveru Meduza. Cílem podle spekulací mohla být základna protivzdušné obrany u Jevpatorije, dodal portál.

Ruské ministerstvo obrany později oznámilo, že dnes ve vodách Černého moře hlídková loď Sergej Kotov palbou zničila pět ukrajinských námořních dronů, tedy bezposádkových a dálkově řízených plavidel, která na ruskou loď útočila.

Již ve středu útočili Ukrajinci na krymský přístav Sevastopol, kde vážně poškodili dvě plavidla ruského námořnictva, výsadkovou loď Minsk a ponorku Rostov na Donu, které byly v opravě v zasaženém suchém doku.

Ruské ministerstvo obrany také ohlásilo, že protivzdušná obrana během noci zničila čtyři ukrajinské drony nad Brjanskou oblastí; zničení dalších dvou dronů oznámil gubernátor Belgorodské oblasti Alexandr Bogomaz, napsala agentura Interfax. Obě ruské oblasti sousedí s Ukrajinou.

  Biden: USA jsou ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan

Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com