Kombinovaný útok Ruska na ukrajinská města vybízí k dodání letounů F-16 a systémů protivzdušné obrany ukrajinským ozbrojeným silám

Ráno 17. září zahájily ruské vzdušné a kosmické síly kombinovaný útok na Ukrajinu s použitím útočných bezpilotních letounů a řízených střel X-101/X-555, které byly vypuštěny z 9 letounů Tu-95MS z Engelsovy oblasti Ruska. Síly protivzdušné obrany zničily všech 6 bezpilotních letounů a 6 z 10 řízených střel. Zasažen byl jeden ze zemědělských podniků v Oděské oblasti. Během tohoto útoku rakety opět manévrovaly nad územím Ukrajiny a neustále měnily směr – Rusové se snažili lokalizovat systémy protivzdušné obrany a vyčerpat jejich munici. Tento útok potvrzuje, že Rusko se v současné době připravuje na údery na energetickou infrastrukturu Ukrajiny během nadcházející topné sezóny. V souladu s tím je zásobování systémy protivzdušné obrany a odpovídající množství munice rozhodující pro záchranu životů v další pro Ukrajinu velmi obtížné zimě.

Rusko pravidelně vypouští malý počet řízených střel, které díky svým technickým vlastnostem při útoku na ukrajinská města neustále mění směr. Vzhledem k tomu, že většinu náletů na Ukrajinu zhruba od poloviny léta prováděly íránské bezpilotní letouny, jsou manévrující střely X-101/X-555 využívány k vytyčení tras budoucích útoků na energetickou infrastrukturu, které začnou s nástupem chladného počasí, podobně jako v loňském roce. Příprava na ruský raketový teror musí být komplexní: nebe nad Ukrajinou spolehlivě ochrání moderní systémy protivzdušné obrany, jako jsou Patriot, SAMP(T), IRIS-T, které jsou schopny sestřelit i hypersonické ruské rakety (Kinžal) nebo ty, které se pohybují po velmi nízké trajektorii (Oniks).

Stejně důležité jsou i stíhačky F-16. Tyto letouny jsou schopny nejen ničit ruská opevnění a zasazovat silné údery hluboko do ruské obrany, ale také účinně sestřelovat rakety ve vzduchu. Ukrajina obdržela řadu pozitivních signálů ohledně poskytnutí těchto stíhaček, které jsou stealth a překonávají své ruské protějšky z hlediska dosahu cíle. Zejména 16. září belgická ministryně obrany Ludivine Dedonderová potvrdila, že belgická strana bude cvičit ukrajinské piloty. Belgie se tak připojila ke „koalici F-16“ vedené Nizozemskem a Dánskem – tyto dvě země se již dříve dohodly, že poskytnou ukrajinskému letectvu určitý počet těchto stíhaček. Důležité je, že ve čtvrtek 15. září dorazily na dánskou leteckou základnu čtyři letouny F-35 americké výroby jako součást plánované náhrady za letouny F-16, které Dánsko souhlasilo poskytnout Ukrajině. To je důkazem pokračující podpory Ukrajiny ze strany Západu, který se chystá stíhačky přímo dodat ukrajinským ozbrojeným silám.

  Kyjevem otřásly výbuchy, podle starosty utrpěli zranění dva lidé

Putin nepřestává a pokračuje v nařizování válečných zločinů na Ukrajině. V této situaci je pomoc Západu neocenitelná a pomáhá Ukrajině nejen přežít, ale také posílit. Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly na frontové linii řady přesvědčivých vítězství, která potvrzují převahu západních zbraní. Rusko utrpělo strategickou porážku a zašlo tak daleko, že začalo spolupracovat se Severní Koreou, uznávaným globálním vyvrhelem. Kreml je pro Západ zdrojem teroru a hybridní agrese: v Putinově Rusku neexistují pojmy jako demokracie, lidská práva nebo respektování územní celistvosti sousedních států. Pokud se Ukrajině nepodaří odolat ruské invazi, bude s ní muset bojovat Evropa. Podpora ukrajinských ozbrojených sil by proto měla být komplexní: moderní stíhačky nejsou o nic méně důležité než moderní systémy protivzdušné obrany a sankce proti ruské ekonomice by měly být spojeny s diplomatickým bojkotem Kremlu. Porážka teroristického státu by měla být společným zájmem civilizovaného Západu a jistě k ní dojde za trvalé podpory Ukrajiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com