Německo začíná s kontrolami na hranicích s ČR, týkat se budou i dálnic

Německo spouští dočasné stacionární kontroly na hranici s Českem ještě dnes večer, mimo jiné na dálnici z Prahy do Drážďan. ČTK to dnes řekl mluvčí spolkové policie z ředitelství v saské Pirně. Kontroly se podle policie budou týkat i železničních spojů, především pak vlaků na trase z Prahy do Drážďan.

„S kontrolami začneme ještě dnes,“ řekl mluvčí dnes odpoledne. „Jsme uprostřed příprav na zřízení příslušných kontrol. Začít mohou bezprostředně,“ uvedl.

Obnovení kontrol, které budou prozatím trvat deset dní s možným dvouměsíčním prodloužením, dnes oznámila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Ta uvedla, že kontroly budou pružně reagovat na aktuální situaci, policisté tak mohou působit na jakémkoli úseku hranice.

Řidiči musí přinejmenším dnes počítat s kontrolami na dálnici A17, která v Sasku navazuje na českou dálnici D8 spojující Prahu s Drážďany. Z pozdějšího policejního prohlášení vyplývá, že začátek kontrol na odpočívadle byl stanoven na 19:30. Podle zjištění fotoreportéra ČTK bylo dnes v 19:30 na odpočívadle nedaleko hraničního přechodu Breitenau – Krásný Les na dálnici z Prahy do Drážďan několik desítek až stovka policistů z Německa. Hlídky kontrolovaly dodávky a autobusy, od některých posádek vozidel chtěly doklady. Kolony se netvořily. Na české straně pokračují intenzivnější hlídky, informovala dnes ČTK mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. Podle ní se o dalším navýšení kontrol jedná.

Faeserová v prohlášení uvedla, že Německo bude usilovat o to, aby kontroly měly co nejmenší dopad na běžný život a přeshraniční dopravu. Přesto je podle německé policie nutné při cestách do Německa počítat se zpožděními.

Součástí kontrol bude prohlídka interiérů vozidel, policie se proto bude nejvíce zaměřovat na dodávky a nákladní vozy. Takovýto postup policisté uplatňují již nyní při namátkových kontrolách. Odteď ale budou hlídky působit přímo na hranicích.

  Ve volebním modelu pro ČT má Babiš 27 pct, Pavel 26,5 a Nerudová 23,5 pct

O kontroly s Českem nejvíce usilovalo Sasko, které vedle Česka hraničí také s Polskem, přes které rovněž vede migrační trasa. Podle deníku Sächsische Zeitung bylo saské ministerstvo vnitra dnešním oznámením Berlína překvapené, protože Faeserová obnovit stacionární kontroly řadu týdnů odmítala. Mluvčí saského ministerstva vnitra řekl deníku, že Drážďany se o kontrolách dozvěděly v podstatě z médií.

Spolková policie v Pirně sdělila, že s kontrolami postupuje ve spolupráci se saskou zemskou policií a s policejními spory Polska a Česka. O koordinaci kroků hovoří také česká policie. „Česko-německá policejní spolupráce funguje dlouhodobě velice dobře a již delší dobu v pohraničí vykonávají službu společné policejní hlídky,“ sdělil dnes večer na dotaz ČTK mluvčí české cizinecké policie Josef Urban. Zároveň mezi policejními složkami obou států pokračuje neustálá výměna důležitých informací, což je podle něj klíčové při vytipování a následném zadržení převaděčů. „V tom se nic nemění a spolupráce bude pokračovat nadále, zatím ve stejném režimu,“ zdůraznil mluvčí.

Česko je podle Fialy na zavedení kontrol na hranicích s Německem připraveno

Česko je na zavedení namátkových kontrol na hranicích s Německem připraveno, uvedl dnes premiér Petr Fiala (ODS) po ohlášení německých stacionárních kontrol na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem. Fiala v dnešním pořadu Českého rozhlasu Radiožurnál zdůraznil, že nejde o opatření proti ČR a nelze je řešit bilaterálně. S odkazem na obdobné kroky na česko-slovenské hranici uvedl, že on ani česká vláda nepřijímají taková rozhodnutí s radostí. Jednání s Německem podle něj „proběhla celá řada“.

Faeserová dnes sdělila Evropské komisi, že prodlužuje také pohraniční kontroly s Rakouskem, které byly zavedeny již v roce 2015. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který dnes s Faeserovou hovořil, budou kontroly probíhat v namátkovém režimu, podobně, jako Česko kontroluje hranice se Slovenskem. Důvodem kontrol jsou rostoucí počty azylových žádostí a boj proti převaděčům.

  Lipavský čeká, že Evropská rada jednoznačně potvrdí Ukrajině status kandidáta

Česká vláda minulý týden ve středu rozhodla, že namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem původně ohlášené na deset dní budou pokračovat do 2. listopadu. Česko, Polsko a Rakousko zavedly kontroly na slovenské hranici od středy 4. října.

V Německu letos požádalo o azyl přes 200.000 lidí a není vyloučeno, že do konce roku by jich mohlo být až 400.000. Do řešení migrační krize se proto vložil i spolkový kancléř Olaf Scholz, který v pátek jednal se šéfem opoziční CDU Friedrichem Merzem a se zástupci spolkových zemí. Schůzka posloužila k výměně názorů a ujasnění postojů, protože kancléř usiluje o celoněmeckou dohodu, která by pomohla migraci zvládnout.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com