ČR je podle Fialy připravená poskytnout pomoc, o kterou má Izrael zájem

Česká republika je díky svému silnému obrannému průmyslu připravena poskytnout Izraeli pomoc, řekl dnes při návštěvě Izraele premiér Petr Fiala. Izrael má o určitou formu pomoci zájem, podrobnosti ale Fiala sdělovat nechtěl. Země podle něj oceňuje dlouhodobou historickou i současnou podporu České republiky. Po dnešním setkání s lidmi zasaženými přímo či nepřímo nedávným útokem palestinského radikálního hnutí Hamás Fiala uvedl, že ČR dlouhodobě stojí na správné straně.

Fiala řekl, že s premiérem Benjaminem Netanjahuem hovořil mimo jiné o konkrétních formách pomoci v dalších týdnech. „ČR už poslala některé komponenty pro balistickou ochranu jednotlivých osob, jsme připraveni pomoci i dalšími věcmi, které nám umožňuje silný obranný průmysl, který ČR má,“ uvedl Fiala. Na doplňující dotaz řekl, že Izrael o pomoc má zájem, podrobnosti však uvést nechtěl.

Palestinské radikální hnutí Hamás v sobotu 7. října Izrael i svět zaskočilo masivním útokem z Pásma Gazy na jih Izraele, kde podle izraelských úřadů pozabíjelo na 1400 lidí, většinou civilistů, a přes 220 lidí odvleklo do Pásma Gazy. Od té doby při odvetném izraelském bombardování v Pásmu Gazy podle Hamásem ovládaného ministerstva zdravotnictví zahynulo nejméně 6546 Palestinců.

Fiala dnes řekl, že prakticky každého člověka, s kterým se v zemi setkal, útok nějak přímo či nepřímo zasáhl. „Ta brutalita, to, co Hamás dělal civilním obyvatelům, dětem, ženám, je šílené. Bylo mimořádně působivé vidět to tady na místě. Mělo by nás to vést všechny k tomu, abychom si uvědomili, za jaké hodnoty Izrael bojuje a jakému nebezpečí se brání,“ uvedl. Dodal, že dnešní návštěva mu jen potvrdila, že ČR dlouhodobě stojí na správné straně.

Návštěva měla podle Fialy vyjádřit Izraeli podporu. Deklaroval při ní, že bude usilovat o to, aby summit Evropské unie tento týden potvrdil jednoznačnou podporu Izraeli a jeho právo na sebeobranu. V evropském zájmu podle Fialy je zklidnění a stabilizace situace na Blízkém východě. „Klíčem toho je právo Izraele na sebeobranu,“ uvedl. Dodal, že je nutné rozlišovat, kdo je viník, kdo oběť, kdo brání svou existenci a kdo se snaží zlikvidovat Izrael.

  Přemluvte babičku, aby se nechala očkovat. Blatný rozjel kampaň za očkování

Po politických jednáních Fiala navštívil v nemocnici Ichilov v Tel Avivu mimo jiné rodinu česko-izraelské oběti teroristického útoku Orana Elfasiho. Rakouský kancléř Karl Nehammer, který českého premiéra na dnešní návštěvě Izraele doprovázel, se mimo jiné setkal s ženou, jejíž dvě děti unesl Hamás.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com