Babiš má za absurdní, když Pavel jako bývalý člen KSČ vyznamenává symbol revoluce

Předseda ANO Andrej Babiš považuje za absurdní, když prezident Petr Pavel jako bývalý člen KSČ 28. října předává státní vyznamenání například zpěvačce Martě Kubišové, která byla jedním ze symbolů sametové revoluce. Řekl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.

„My tady žijeme v pohádce Císařovy nové šaty. Ta pohádka je o tom, že předseda ZO (závodní organizace) KSČ, nomenklaturní kádr, komunistický rozvědčík, předává vyznamenání paní Kubišové, která byla jeden z hlavních symbolů naší revoluce. No, a ta pohádka je o tom, že vlastně pan prezident se cítí jako nový Václav Havel. To je absurdita této doby,“ řekl Babiš.

Babiš byl členem tehdejší Komunistické strany Československa (KSČ) v letech 1980 až 1989. Podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) se v roce 1980 stal důvěrníkem Státní bezpečnosti (StB) a o dva roky později ho komunistická tajná policie získala ke spolupráci jako agenta s krycím jménem „Bureš“. Babiš vědomou spolupráci s StB vždy popíral a v roce 2012 podal žalobu na ÚPN, který na Slovensku spravuje archivní svazky po StB. Ve více než deset let trvající kauze slovenské soudy naposledy rozhodly, že český expremiér měl žalovat ministerstvo vnitra, nikoliv slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Ke svému členství v KSČ dnes Babiš na CNN Prima News řekl, že nepracoval pro tehdejší režim. „Já jsem pracoval pro Podnik zahraničního obchodu, byl jsem pasivní člen. Pan prezident byl rozvědčík,“ dodal.

Bývalý voják Pavel po maturitě v roce 1979 pokračoval ve studiu na Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově, v posledním ročníku podal přihlášku do komunistické strany, jejím členem se stal v roce 1985 po obvyklé dvouleté čekací lhůtě. Koncem 80. let nastoupil do výcviku u vojenské rozvědky, kterou například historik Petr Blažek srovnává s StB, Petr Pavel má ale negativní lustrační osvědčení. „Tuhle svoji minulost jsem nikdy neskrýval, jednoznačně jsem se k tomu přihlásil a řekl, že to vnímám jako chybu. Ve prospěch demokracie jsem pracoval uplynulých více než 33 let, jsem připraven obětovat kvůli ní nejenom své pohodlí, ale i svůj život,“ řekl loni v srpnu týdeníku Respekt.

  V mezitýdenním srovnání prokázaných případů covidů v pondělí ubylo

Babiš, který v prezidentské volbě také kandidoval, dnes řekl, že nezvažoval, že by na sobotní předávání státních vyznamenání na Pražský hrad nešel.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com