Sparta prohrála v Mladé Boleslavi, do čela ligy poskočila Slavia

Fotbalisté Slavie zvítězili ve 13. ligovém kole 2:0 ve vršovickém derby na stadionu sousedních Bohemians 1905 a poskočili do čela tabulky o bod před Spartu. Letenský obhájce titulu nečekaně prohrál 1:3 v Mladé Boleslavi a utrpěl první porážku v sezoně nejvyšší soutěže. Překvapivě ztratila také Plzeň, která doma podlehla nováčkovi z Karviné 0:1.

Slavia se do čela ligy dostala poprvé od 5. kola. Skóre vršovického derby otevřel ve 20. minutě svým premiérovým gólem za červenobílé Michal Tomič a v 67. minutě přidal pojistku Mojmír Chytil. Slávisté v lize bodovali pošestnácté za sebou a zůstali posledním neporaženým týmem v této sezoně. Nad „Klokany“ zvítězili v posledních šesti vzájemných duelech nejvyšší soutěže. Bohemians nenavázali na minulou výhru 1:0 z Jablonce a zůstali na osmé příčce.

Boleslav poslal proti Spartě do vedení ve 24. minutě Vasil Kušej, za pět minut srovnal Jakub Pešek. Středočeši opět hostům odskočili v závěru úvodního dějství zásluhou bývalého hráče letenského celku Marka Matějovského, pojistku pak přidal v 87. minutě střídající Lamin Jawo. Mladoboleslavští v lize zdolali Spartu po předchozí sérii sedmi porážek.

Svěřenci trenéra Marka Kuliče, který hrával za letenský klub, zvítězili v pátém z posledních šesti kol a i díky nečekané porážce Plzně poskočili na třetí místo tabulky. Navíc mají k dobru odložené domácí utkání právě s Viktorií. Sparťané venku v lize prohráli poprvé od loňského října po 17 zápasech.

Plzeň proti Karviné nenavázala na čtvrteční překvapivé vítězství 1:0 na půdě Dinama Záhřeb v Evropské konferenční ligy. Západočeši v domácí soutěži podruhé za sebou nebodovali a po třetí porážce z posledních čtyř kol klesli na páté místo tabulky, byť mají zápas k dobru.

Karviná zvítězila teprve podruhé z 13 vzájemných ligových duelů. Jediný gól utkání vstřelil v 76. minutě Patrik Čavoš. Slezský nováček, kterého výrazně podržel brankář Dominik Holec, poprvé v sezoně bodoval venku a posunul se na 12. pozici.

Český Ukrajinec Sačko o rakouském zázraku: Nevěřil jsem vlastním očím. Kolik si vydělal?

Už v sobotu zvítězily Pardubice v Českých Budějovicích 1:0 a Jablonec stejným poměrem v Ostravě. Hradec Králové udolal Teplice 1:0. Slovácko remizovalo s Libercem 1:1 a Olomouc se rozešla se Zlínem bez branek.

13. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav – Sparta Praha 3:1 (2:1)

Branky: 24. Kušej, 45. Matějovský, 87. Jawo – 29. Pešek. Rozhodčí: Černý – Hájek, Hurych – Všetečka (video). ŽK: Kuchta, Ryneš, Sejk (všichni Sparta). Diváci: 5000 (vyprodáno).

Viktoria Plzeň – MFK Karviná 0:1 (0:0)

Branka: 76. Čavoš. Rozhodčí: Starý – Ratajová, Arnošt – Kocourek (video). ŽK: Chorý, Koubek (trenér) – Moses, Memič, Krčík. Diváci: 8418.

Bohemians Praha 1905 – Slavia Praha 0:2 (0:1)

Branky: 20. Tomič, 67. Chytil. Rozhodčí: Rouček – Nádvorník, Váňa – Petřík (video). ŽK: Dostál – Oscar. Diváci: 6212.