Izraelskou vládu rozděluje spor ohledně převodů financí Palestinské samosprávě

Izraelskou vládu rozděluje spor ohledně toho, zda pravidelně převádět finanční prostředky Palestinské samosprávě na okupovaném Západním břehu Jordánu. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž se jedná o další náznak rostoucího napětí v koaliční vládě Benjamina Netanjahua, kterou tvoří i i krajně pravicové a ultraortodoxní strany.

Proti pravidelným převodům daňových příjmů, které vybral Izrael za palestinskou samosprávu, se po útoku radikálního hnutí Hamás ze 7. října staví krajně pravicový ministr financí Bezalel Smotrič. Opačné stanovisko hájí ministr obrany Joav Galant.

Izrael vybírá cla a další daňové příjmy v částech okupovaného Západního břehu Jordánu, na kterých vykonává přímou kontrolu. Tyto prostředky se obvykle po souhlasu ministra financí měsíčně převádí Palestincům.

Smotrič odmítl prostředky uvolnit a Palestinskou samosprávu obvinil z podpory „strašlivých masakrů nacistické teroristické organizace Hamás“. Galant vyzval k vyplacení prostředků. Pomohlo by to podle něj obnovit stabilitu na Západním břehu Jordánu, kde od 7. října prudce narůstá násilí. To Smotrič odmítl.

Západem podporovaná Palestinská samospráva v čele s Mahmúdem Abbásem vykonává omezenou samosprávu v částech Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu a nemá žádnou moc v Pásmu Gazy, kde se v krátké občanské válce v roce 2007 zmocnilo vlády islamistické hnutí Hamás. Právě jeho ozbrojenci provedli z Pásmu Gazy 7. října útok na jih Izraele, při kterém zahynulo 1400 lidí, převážně izraelských civilistů.

Předseda Palestinské samosprávy Abbás prohlásil, že Pásmo Gazy čelí „genocidní válce a masakrům“. Vyzval k okamžitému zastavení izraelských útoků a propuštění vězňů. Odsoudil také zabíjení civilistů na obou stranách konfliktu.

Finance, o něž vede izraelský kabinet spor, měly být uvolněny do konce října. Spolu s pomocí od zahraničních dárců tvoří většinu veřejných příjmů Palestinské samosprávy. Tyto finanční prostředky pomáhají hradit platy státních zaměstnanců a další služby na Západním břehu.

  V činoherním divadle Mariupol, které bombardovali Rusové, zahynulo 300 lidí

„Převod prostředků je v našem zájmu. Chceme udržet stabilitu v Judeji a Samaří a neotevřít tam další frontu,“ uvedl mluvčí ministra obrany Galanta. Judea a Samaří jsou biblická označení pro území dnes známé jako Západní břeh Jordánu.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com