Nova odvysílala přenos rozsudku nad Ferim včetně údajů o poškozených

Televize Nova dnes na svém webu odvysílala přímý přenos rozsudku nad bývalým poslancem Dominikem Ferim v kauze znásilnění. Verdikt přitom obsahoval údaje o poškozených, jejichž zveřejnění zakazuje zákon. Soudkyně Lenka Hájková pouze dovolila pořízení obrazového či zvukového záznamu, ale ne přímý přenos z jednací síně. Televize se hájí tím, že nemohla předjímat, co bude obsahem rozsudku a v dalším zpravodajském pokrytí se osobní údaje neobjeví. Přenosem se bude zabývat Úřad pro ochranu osobních údajů, řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí úřadu Milan Řepka.

Obvodní soud pro Prahu 3 Feriho nepravomocně potrestal za dvě znásilnění a pokus o znásilnění třemi roky vězení. Na vyhlášení rozsudku vydával kvůli velkému zájmu médií vstupenky, vstup také povolil na základě losování třem kameramanům. Ti ale měli povoleno natáčet pouze záznam, živé přenášení soudkyně nepovolila.

Mluvčí Novy Barbora Dlabáčková ČTK řekla, že televize po celou dobu procesu chránila soukromí obětí a respektovala pokyny soudu „podle svého nejlepšího vědomí a svědomí“. „V případě, že nebylo umožněno přenášení či nahrávání, nic z toho jsme neprováděli. Rozsudek je ze zákona vždy vyhlašován veřejně. Předsedkyně senátu povolila i přítomnost kamer,“ uvedla.

V trestním řádu je ale výslovně zakázáno zveřejnění obrazových a zvukových záznamů nebo jiných informací o líčení, které by umožnily zjištění totožnosti poškozeného v případech znásilnění či u dalších přesně vyjmenovaných trestných činů. Jedné z poškozených bylo navíc v době činu jen 17 let. Obrazové záznamy a přenosy z jednací síně musí povolit předseda trestního senátu, bez povolení lze pořizovat pouze zvukový záznam. I o tom je ale nutné soudce informovat.

Předseda obvodního soudu Radek Mařík ČTK řekl, že soudkyně nikdy nedala souhlas s pořizováním obrazových či zvukových přenosů. Od počátku hlavního líčení také činila další opatření k ochraně identity a dalších údajů poškozených. „Mezi tato opatření bezesporu patřilo především to, že část hlavního líčení byla konána s vyloučením veřejnosti, důvody čehož byly také veřejně prezentovány, vnímány a s ohledem na charakter projednávané trestné činnosti i chápány,“ uvedl.

  Změna: Platnost očkovacích certifikátů se zkrátí až od února

Hájková podle něj na úterním jednání veřejnosti i médiím připomínala, že počínaje závěrečnými řečmi budou zmiňována mimo jiné jména poškozených. Žádala také, aby informace o jednání byly poskytovány bez možnosti ztotožnění poškozených. Dnes podle Maříka soudkyně nadstandardně povolila zástupcům tří médií pořízení kamerového záznamu, ne však přenosu. „Pokud tedy TV Nova toto nerespektovala, uskutečnila takový přenos a živě odvysílala průběh hlavního líčení, nelze takový její postup považovat za správný,“ dodal.

Mluvčí Novy tvrdí, že televize nemohla předjímat, co bude v rozsudku. Součástí verdiktů, odsuzujících i zprošťujících, jsou vždy osobní údaje poškozených.

„Přenos z TN Live se nikde nearchivuje a není možné se k němu zpětně dostat. V dalším zpravodajském pokrytí se žádné osobní údaje samozřejmě neobjeví, i nadále plně respektujeme soukromí obětí,“ doplnila Dlabáčková.

Zmocněnkyně poškozených dívek Adéla Hořejší po vynesení rozsudku novinářům řekla, že odvysílání přenosu považuje za vrchol nevkusu. Zatím neví, jak bude postupovat. „Nejsem vůbec rozhodnutá, připadá mi to jako nehorázně sprosté a nevím, jací novináři tohle mohli udělat. A neměli k tomu svolení soudu,“ řekla.

Ředitel zpravodajství a publicistiky Novy Kamil Houska se na sociální síti X kritizoval výběr médií, která mohla být u soudu. „Feriho soud je věcí veřejného zájmu, proto mi přijde hodně divné, že do soudní síně mohou jen některá média. Losovalo se. Nova sice měla štěstí, ale i tak to považuji za krajně nevhodné,“ sdělil. Proto se podle něj Nova rozhodla materiál poskytnout všem médiím, která o něj projeví zájem.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com