Lipavský se s Blanárem shodl na společných zájmech v EU či NATO

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se dnes při jednání v Praze se slovenským protějškem Jurajem Blanárem shodl, že země mají společné zájmy v řadě otázek týkajících se střední Evropy, Evropské unie či Severoatlantické aliance (NATO). Řekl to na tiskové konferenci v Černínském paláci.

Tématy jednání podle šéfa české diplomacii byla také situace na Ukrajině, v Izraeli a v Pásmu Gazy. Schůzka byla spíše seznamovací, nicméně ministři diskutovali také o migraci nebo bezpečnosti. Blanár řekl, že Česko a Slovensko spojuje členství v EU a NATO. Uvedl také, že při příštím společném zasedání vlád by mohli zástupci kabinetů prodiskutovat připomínku 20. výročí členství v EU, které připadá na příští rok.

Předchozí slovenská vláda podle Blanára nečinila dostatečná opatření ohledně migrace, což vedlo Českou republiku k zavedení kontrol na společné hranici. S Lipavským se dnes shodli, že je potřebná koordinace a funkční ochrana schengenských hranic.

Česká vláda minulý týden rozhodla, že namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem budou pokračovat do 22. listopadu. Česko je spustilo v koordinaci s Polskem 4. října, původně na deset dní. Kontroly se na česko-slovenské hranici opakují po roce, loni je ČR kvůli přílivu migrantů zřídila koncem září a trvaly do začátku února.

České úřady zdůrazňují, že situace je letos výrazně lepší než před rokem a namátkové kontroly jsou především prevencí kvůli tomu, aby se po obdobných krocích okolních států migrační toky nepřesunuly do Česka.

ČTK

  Český dobrovolník na Donbase byl vážně zraněn, jeho převoz není možný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com