FT: Brusel vyšetřuje nárůst cen letenek v Evropě

Evropská komise vyšetřuje nedávný nárůst cen letenek v Evropě. Listu Financial Times (FT) to řekla eurokomisařka pro dopravu Adina Valeanová. Některé aerolinky podle listu díky zdražení letenek dosáhly během léta rekordních zisků.

Valeanová listu sdělila, že představitelé EU nyní zkoumají podrobnosti ohledně toho, „co se na trhu přesně děje a proč“. Evropská komise nemá právo ceny letenek regulovat. Její kroky však zvyšují tlak na aerolinky v souvislosti se zdražováním letenek, za kterým stojí růst poptávky po cestování a problémy s nedostatkem dopravních kapacit, píše Financial Times.

Průměrné ceny letenek v Evropě byly podle údajů EU letos v létě o 20 až 30 procent vyšší než v roce 2019. Valeanová uvedla, že neplánuje zasahovat do fungování trhu s leteckou dopravou, Evropská komise však podle ní potřebuje podrobnější údaje o faktorech, které vedly ke zdražení letenek.

„Stále to vyšetřujeme, protože nemáme úplné a podrobné vysvětlení,“ uvedla eurokomisařka. Komisi podle ní mimo jiné znepokojuje, že vyšší ceny letenek by mohly podkopat dostupnost okrajových regionů EU, například ostrovů, jejichž spojení se zbytkem EU je na letecké dopravě závislé.

Aerolinky mají v EU při stanovování cen letenek volnou ruku. Liberalizovaný trh s leteckou dopravou podle listu dlouhodobě snižuje ceny letenek, letošní vzestup poptávky společně s nedostatkem letadel však vedl ke zdražování. Ceny letenek tlačí vzhůru rovněž rostoucí náklady na pohonné hmoty a zaměstnance, píší Financial Times.

Valeanová vyjádřila obavu, že ceny letenek zůstanou na vyšších úrovních, a to v důsledku nerovnováhy mezi poptávkou po cestování a omezenou nabídkou nových letadel. „Očekáváme, že kapacity neporostou stejným tempem jako poptávka,“ uvedla.

ČTK

  Zemědělci mají téměř sklizeno, výnos je oproti loňsku vyšší

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com