Představitelé státu mluvili o odkazu 17. listopadu, Babiš kritizoval vládu

Důležitost zachování demokracie, i vzhledem k nynějším konfliktům ve světě, dnes při připomínce událostí ze 17. listopadu 1989 a 1939 zdůrazňovali představitelé státu. Prezident Petr Pavel řekl, že demokracie není provždy a ve světě je vidět její eroze. Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš využil výročí ke kritice vlády a médií. Mluvil o perzekuci opozice, vláda podle něj používá stejné postupy jako komunisté za totality. Podle aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK si více než polovina Čechů myslí, že teď se mají lidé lépe než před rokem 1989. Hospodářská komora ČR dnes v analýze uvedla, že se od konce totality životní úroveň v Česku zdvojnásobila.

Prezident Pavel dnes jako další čelní politici položil květiny u památníku 17. listopadu na pražské Národní třídě. Když procházel davem, lidé mu tleskali. Na místě byli i prezidentovi kritici. Jeden z nich označoval Pavla za komunistického rozvědčíka. V rozhovoru pro Českou televizi prezident ke svému předlistopadovému členství v komunistické straně a výcviku u vojenské rozvědky řekl, že si to připomíná dodnes, ale je rád, že se mohl podílet na budování společnosti po roce 1989. Hlava státu se veřejných oslav 17. listopadu zúčastnila poprvé po sedmi letech. Pavlův předchůdce Miloš Zeman 17. listopadu vystoupil na veřejnosti naposledy v roce 2015.

Podle Pavla je potřeba si spolu se 17. listopadem připomínat i lidi, kteří revoluci umožnili, kteří měli odvahu říct, že chtějí změnu. Kdokoli by se ale podle něj domníval, že vítězství demokracie je jednou provždy, mýlí se. „K určitému oslabování demokracie dochází i v zemích, kde bychom to ještě před pár lety nikdy ani myšlenkou nepřipustili, jako Velká Británie, Spojené státy. Domnívat se, že Česká republika v tomto bude výjimkou, by byla iluze,“ uvedl.

  Pokud Schillerová zmrazí platy hasičů a policistů, Hamáček řekne ne rozpočtu

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) se dnes kvůli nemoci oslav 17. listopadu osobně nezúčastnil. Na síti X napsal, že událost změnila jeho život, ale byla také rozhodujícím dějinným zlomem, který dosud ovlivňuje současnost. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) mluvili na Národní třídě, při připomínce násilného potlačení studentských protestů v listopadu 1989 komunistickou policií, o zodpovědnosti. Podle Vystrčila je obrovské štěstí a dar, že si lidé nyní mohou naplnit život tím, co chtějí.

„To, že tady lidé jsou a pokřikují na mě různé věci, vyjadřují svoje názory, a vůbec nic se jim nestane, je nejlepším důkazem toho, že 17. listopad, to, co jsme chtěli – svobodu, aby lidé mohli mluvit, nadávat politikům, svobodně cestovat, pohybovat se a, jednoduše, žít – tak tento odkaz jsme dokázali naplnit,“ řekl médiím na Národní třídě vicepremiér a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Sametová revoluce v roce 1989 podle vicepremiéra a předsedy lidovců Mariana Jurečky zásadně změnila život v Československu a přinesla lidem svobodu. „Někdy mám pocit, že si toho dostatečně nevážíme, že si to neuvědomujeme,“ uvedl dnes.

Další z místopředsedů vlády a předseda Pirátů Ivan Bartoš dnes řekl, že demokracie je stále zkoušena, například v souvislosti s nynější ruskou invazí na Ukrajinu. „Celosvětová krize, evropská krize způsobená touto válkou i dalšími okolnostmi samozřejmě zkouší demokracii, protože dává možnost růstu i silným nacionalistickým tendencím nebo i vítězství populistů,“ uvedl.

Předseda opozičního ANO Babiš při dnešním výročí hlavně kritizoval vládu. Snaží se zprivatizovat demokracii, řekl novinářům. Na sociální síti X a facebooku napsal Babiš, že vláda a média používají k opozičním stranám stejné praktiky jako totalitní komunistický režim. Na rozdíl od předchozích let dnes Babiš jako bývalý člen Komunistické strany Československa (KSČ) nečelil při položení kytice na Národní třídě projevům nesouhlasu.

  Prémie ve státním jsou v ohrožení. Ministři musí šetřit

Babišovy výroky o „nové totalitě“, jak opakovaně označuje současnou vládu, představitelé kabinetu odsoudili. Babiš demokracii nechápe, nebo nechce chápat, demokracie mu překáží, uvedla Pekarová Adamová. „Asi si neuvědomuje, jaké byly dopady tvrdé totality, ať už nacistické, či komunistické. Lidé byli popravováni a perzekvováni,“ řekl Jurečka. I podle předsedy nesněmovní strany SOCDEM (dříve ČSSD) Michala Šmardy Babiš svými výroky zlehčuje skutečnou totalitu. Nynější vláda je špatná, ale ne totalitní, řekl dnes Šmarda.

Na pražském Albertově dnes při výročí událostí ze 17. listopadu vystoupili rektoři, zástupci Rady vysokých škol a studenti. Před 13:00 zazněla v centru Prahy hymna. Desítka lidí si také připomenula památku obětí komunismu u jejich památníku v Praze na Újezdu. V pražských Stodůlkách byla rovněž při příležitosti výročí revoluce odhalena další lavička Václava Havla. Pietními akcemi, happeningy, koncerty i demonstracemi si výročí připomínají lidé nejen v Praze, ale v celém Česku.

Každý šestý Čech se domnívá, že se lidé měli před rokem 1989 lépe. Víc než polovina je ale přesvědčena o opaku. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Festival svobody, uskupení občanských organizací, které pořádají vzpomínkové akce k připomínce 17. listopadu. Třeba výdělky zaměstnanců jsou nyní proti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, zatímco ceny stouply jen sedminásobně. Produktivita země na obyvatele ale dosud nedosáhla úrovně Německa, vyplývá z dnes zveřejnění analýzy Hospodářské komory ČR.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com