Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, v pondělí ji nahradí Tuleja

 Prezident Petr Pavel dnes přijal demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09). Demise se datuje k neděli 5. května. Na webu o tom informoval odbor komunikace Kanceláře prezidenta republiky. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes zároveň odeslal na Hrad návrh na jmenování nového ministra, a to ekonoma a bývalého rektora Slezské univerzity Pavla Tuleji. Pavel ho jmenuje členem vlády v pondělí. Mluvčí prezidenta Vojtěch Šeliga ČTK již dříve sdělil, že setkání s Tulejou před jeho jmenováním není nutné, neboť se oba osobně znají.

Langšádlová na pozici ministryně skončila kvůli nespokojenosti její mateřské strany s prezentací výsledků v jejím resortu veřejnosti. Její nástupce Tuleja se dnes setkal s Fialou, s nímž projednal své priority. K nim patří dokončení zákonu o vědě, výzkumu a inovacích a transferu znalostí či pomoc s dokončením zákona o vysokých školách ve spolupráci s resortem školství, řekl dnes Tuleja ČTK.

Zároveň Fiala na dnešní schůzce podle vyjádření pro ČTK vyslechl Tulejovy argumenty v případě publikování vědeckých článků a přijal jeho veřejnou omluvu. Kandidát na ministra dnes požádal Slezskou univerzitu v Opavě, aby stáhla z jeho publikačního seznamu články, které vyšly v časopisech zařazených na seznam tzv. potenciálně predátorských časopisů. Texty podle něj pocházejí z roku 2015. Zpětně vnímá, že měl více zkontrolovat kvalitu nakladatelství, kde články vyšly.

Tuleja tento týden mimo jiné také uvedl, že se hodlá snažit o navýšení rozpočtu pro vědu jako celku, tak aby narostl podíl těchto výdajů k hrubému domácímu produktu. Peníze do vědy a výzkumu musí podle něj přitékat více kanály, aby nebyla závislá na jediném zdroji. Hovořil o tom i s Langšádlovou a jejími náměstky.

ČTK

  MŠMT: Návrat žáků do škol by muselo provázet zpřísnění jinde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com