Zapojení škol do pondělní stávky se podle odhadu odborů blíží 70 procentům

Do pondělní stávky se podle aktuálních odhadů odborů zapojí téměř 70 procent základních, středních i mateřských škol v Česku. ČTK to řekla mluvčí školských odborů Jana Kašparová. Školy se do stávky zapojí v různé míře, některé budou zavřené, jiné budou fungovat v omezeném provozu. Další školy podle Kašparové stávku podporují. Školské odbory vyhlásily celodenní výstražnou stávku základních, středních a mateřských škol na pondělí 27. listopadu.

„V tuto chvíli podle nejaktuálnějších našich odhadů se zapojení do stávky školství v České republice blíží 70 procentům,“ řekla ČTK Kašparová. Odbory chystanou stávkou usilují mimo jiné o více peněz pro školství. Kritizují také to, že má o dvě procenta klesnout objem peněz na výdělky nepedagogických pracovníků ve školství – tedy například kuchařů, hospodářů a ekonomů škol, školních psychologů či IT pracovníků. Zároveň se jim nelíbí návrh nařízení vlády, který by měl snižovat maximální počty hodin výuky financované ze státního rozpočtu. Poukazují na to, že to povede ke snížení kvality výuky.

V Česku je podle ročenky ministerstva školství přibližně 4200 základních, 1300 středních a 5400 mateřských škol. Většinu základních škol zřizují obce, zhruba 300 škol je soukromých a necelých 50 církevních. Obce zřizují i většinu mateřských škol, soukromých je přes 400 a církevních 50. Zřizovatelem středních škol je většinou kraj. V Česku je asi 300 soukromých středních škol a necelých 50 církevních. Některé školy zřizuje i ministerstvo školství či další resorty.

Podle Kašparové se v některých regionech zapojují i soukromé školy. Požadavky regionálního školství symbolicky podporuje také vysokoškolský odborový svaz. Hodinovou výstražnou stávku podpoří rovněž 13 fakult vysokých škol, mezi nimi například Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

Podle odborářů se do stávky zapojují i školy, ve kterých odbory nepůsobí. Na některých školách plánují podle Kašparové doprovodné programy.

  Nejméně případů v pracovní den od září. Česko má za středu 541 nově nakažených koronavirem

Stávku podporují také vychovatelé, kteří pracují například v domovech dětí a mládeže nebo ve výchovných ústavech, a někteří studenti středních škol. Iniciativa Studenti pro školství uspořádá v pondělí v Praze protest.

Ministerstvo školství by mělo mít podle navrhovaného rozpočtu v příštím roce na výdaje 269 miliard korun. Proti letošku je to o 3,9 miliardy korun víc. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) po úterním jednání s šéfem školských odborů Františkem Dobšíkem řekl, že vláda je připravená zvážit převedení ještě čtyř miliard korun do rozpočtu školství z rozpočtové rezervy, ale až počátkem příštího roku po bilanci letošního státního rozpočtu a čerpání evropských fondů. Peníze by tak měly být připravené při rozepisování rozpočtů jednotlivých škol na konci ledna.

Bek ve čtvrtek uvedl, že s rozpočtem školství spokojený není. Zároveň je však podle něj potřeba být realisty v tom, co se dá pro školství získat. Řekl také, že ministerstvo bude v příštím roce financovat více úvazků než letos, ať se udělá jakákoliv změna maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com