Pellegrini pozval vedení českého Parlamentu na společné jednání do Bratislavy

Šéf slovenské Národní rady Peter Pellegrini pozval vedení českého Senátu a Poslanecké sněmovny na společné zasedání do Bratislavy. Mělo by se uskutečnit na jaře příštího roku. Bývalý slovenský premiér je na první oficiální návštěvě Prahy po předčasných zářijových volbách na Slovensku, ze kterých vzešla vláda premiéra Roberta Fica. Novinářům dnes řekl, že by měla začít spolupráce parlamentních výborů obou zemí.

Pellegrini na tiskové konferenci po jednání ve Valdštejnském paláci i později v sídle Poslanecké sněmovny potvrdil, že Slovensko je připraveno dále pomáhat Ukrajině v boji s Ruskem, jako stát ale už nedisponuje zbrojním materiálem, který by mohlo darovat. Platí nicméně kontrakty zbrojařských firem či snaha Slovenska distribuovat humanitární pomoc a pomáhat v obnově Ukrajiny. Pellegrini se zmínil například o účasti Slovenska na projektech odminování území, na kterých se bojovalo či bojuje.

S předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a dalšími členy horní komory jednal Pellegrini také o energetice, například odklonu od ruské ropy či plánu na sdílení záloh distributorů elektřiny. To by znamenalo, že státy by se podělily o povinnost držet neustále zálohu svého největšího zdroje elektřiny.

Po jednání s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) Pellegrini uozornil na potřebu armádní spolupráce, s čímž souvisí i dnešní návštěva slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka u české ministryně obrany Jany Černochové (ODS). Uvedl, že evropské země by měly spolupracovat ve vojenských nákupech. Potvrdil, že po návštěvě Rakouska v příštím týdnu a Bruselu chce postupně navštívit všechny sousední země, včetně Ukrajiny. Ukrajina by podle něj měla mít podporu, a to i v jednáních. Řešení konfliktu s Ruskem ale nevidí v nejbližší době.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová v souvislosti se situací na Ukrajině konstatovala, že konflikt se netýká jen této země. Rusku jde o destabilizaci Západu, konstatovala. Dodala, že od toho je třeba odvíjet reakci.

  Pracovnu má doma 23 % Čechů, mnohým chybí vhodné místo

Nová slovenská vláda premiéra Fica získala důvěru minulý týden. Fico stanul v čele slovenské vlády počtvrté, Prahu navštívil v pátek. V plánu má Pellegrini i jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Pellegriniho dnes před polednem přijal na Pražském hradě také prezident Petr Pavel. Hrad to uvedl bez dalších informací na webu, stejně jako avizoval dopolední návštěvu amerického filantropa a předsedy Open Society Foundations Alexandera Sorose, jenž je synem finančníka a filantropa maďarského původu George Sorose, který je terčem kritiky zejména ze strany provládních sil v Budapešti.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com