Jihočeští silničáři pracovali celou noc, proti sobotě je stav klidný

Na jihočeských silnicích je dnes ráno pouze tenká vrstva sněhu. Silničáři jezdili v noci s veškerou technikou. Proti sobotní kalamitě je situace klidná, řekl po 07:00 ČTK dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Martin Šulista. Sněžit by mělo v kraji dnes jen ojediněle, teploty se budou pohybovat od minus pěti do minus dvou stupňů, řekla ČTK Renata Uhlíková z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Na východě kraje se mohou přes den tvořit sněhové jazyky. V sobotu ráno přitom vyhlásil v kraji jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) kalamitní stav, místy napadlo až tři čtvrtě metru sněhu, byly problémy a výluky v železniční i autobusové dopravě, některé silnice byly nesjízdné, bez proudu byly tisíce odběratelů firmy EG.D.

„V noci jezdila veškerá naše technika. Už to nebylo o akutním zásahu proti sněhu, co napadl v sobotu. Už jsme jen udržovali všechny úseky, začišťovali zbytky třícentimetrové vrstvy sněhu, co spadla přes noc. Situace je pod kontrolou. Tenké vrstvy sněhu jsou všude, nejde to očistit na asfalt, ale nemáme nic nesjízdného. Po celém kraji byly v noci jen tři padlé stromy, všechno je odstraněné a průjezdné,“ řekl dnes ráno ČTK dispečer silničářů.

Do sobotní půlnoci v kraji ještě sněžilo, pak začalo srážek ubývat a byly jen ojedinělé, uvedli meteorologové. „Dnes bude sněžit taky jen ojediněle. Na horách by mohly být sněhové přeháňky četnější. Kalamitu jako v sobotu nečekáme,“ řekla Uhlíková.

Dnes ráno je v kraji nejčastěji kolem minus pěti stupňů. Největší mráz byl na stanici Vimperk, kolem minus 12 stupňů. V pondělí ráno by měly být tuhé mrazy, kolem minus deseti až minus 13 stupňů. Dnes se budou nejvyšší denní teploty pohybovat od minus pěti k minus dvěma stupňům Celsia.

Vysočina

Dálnice D1 je na Vysočině plně průjezdná. Kamiony v kraji mají problémy na některých silnicích nižších tříd, místy se tvoří sněhové jazyky. Silničáři uklízeli silnice celou noc se 109 sypači, na Třebíčsku byly přes noc až metrové závěje. Někde je na silnicích ráno tenká vrstva sněhu a tvoří se sněhové jazyky, vyplývá z dnešních informací policie a silničářů. Sníh v sobotu komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici, byly i výpadky proudu. Na dálnici D1 na Vysočině vznikla po sobotní ranní nehodě kamionu kolona o délce až 20 kilometrů.

„Dnes v noci byl slabý provoz a komplikace nebyly. Ráno mají problémy kamiony na silnicích nižších tříd, D1 je v pohodě. Jinak silnice jsou na některých místech pokryté vrstvou sněhu a jsou na nich sněhové jazyky, takže i dnes vyzýváme k jízdě se zvýšenou opatrností,“ sdělila novinářům krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Od půlnoci do rána eviduje policie jen jednu nehodu, kdy se auto srazilo se zvěří. V sobotu se v kraji stalo kvůli sněhu kolem 50 nehod.

  Česko dá na pomoc Ukrajině dalších 443 milionů korun, oznámil Lipavský

Silničáři vyjeli přes noc se 109 sypači, měli 188 výjezdů. Dnes ráno zase všichni postupně znovu vyjedou. „V noci se to zafoukávalo hlavně na Třebíčsku u Hrotovic, tam byly až metrové závěje,“ řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic Vysočiny Petr Paštyka.

Na Vysočině bude dnes oblačno až zataženo, ojediněle slabé sněhové přeháňky. Nejvyšší odpolední teploty minus pět až minus dva stupně Celsia. Místy, hlavně začátkem dne, se mohou tvořit sněhové jazyky, lokálně i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Pardubický kraj

Na silnicích v Pardubickém kraji zůstává na silnicích rozbředlý sníh. Na Orlickoústecku, Chrudimsku a Svitavsku si řidiči musejí dát pozor na silným větrem tvořené sněhové jazyky a místy i závěje. Teploty se dnes ráno v Pardubickém kraji pohybovaly od minus čtyř do minus osmi stupňů Celsia, uvedli silničáři a meteorologové. Na silnicích se v noci na dnešek stala řada nehod.

Hasiči v noci zasahovali u nehody tří osobních aut v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Nehoda se obešla bez zranění. V obci Orel na Chrudimsku sjela dodávka s pečivem do příkopu. V Opatově na Svitavsku hasiči vyprošťovali zapadlý kamion s drůbeží a v Sudislavi nad Orlicí zapadlý sypač. Ráno narazil v Koclířově na Svitavsku řidič traktoru do plotu, uvedla policie.

Řidiči by měli být opatrní na silnici I/11 mezi Suchým Vrchem a Červenovodským sedlem na Orlickoústecku, na které leží vrstva ujetého sněhu. Na nesolených silnicích v Železných horách na Chrudimsku je vrstva sněhu, která je místy zledovatělá. Na dálnicích D35 a D11 v Pardubickém kraji dne ráno ležely zbytky rozbředlého sněhu.

Dnes by mělo být v kraji oblačno až zataženo, ojediněle i polojasno. Na horách se čeká občasné slabé sněžení. Teploty by se měly pohybovat od minus dvou do minus pěti stupňů Celsia.

Zlínský kraj

V horských oblastech Zlínského kraje se po vydatném sobotním sněžení mohou tvořit na sinicích jazyky a závěje. Silničáři proto nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti. Platí to především pro oblast Vsetínska, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. Na ostatních místech kraje leží na silnicích udržovaných chemicky rozbředlá vrstva sněhu, na cestách sypaných drtí je ujetá vrstva sněhu.

  V Česku v neděli přibylo 250 případů covidu, o 66 víc než před týdnem

Ve vyšších polohách Vsetínska leží na silnicích prvních a druhých tříd nová vrstva sněhu, silničáři silnice pluhují a sypou. Na ostatních vozovkách udržovaných inertním posypem leží souvislá vrstva sněhu, i tam se vozovky i nadále pluhují. Kvůli nárazovému větru se místy tvoří sněhové jazyky a závěje. „Maximální opatrnost je při jízdě nutností,“ uvedli správci silnic.

Rozbředlý sníh leží také na silnicích Zlínska a Kroměřížska, tam nad ránem ještě správci silnic hlásili silné sněžení. Zvýšená opatrnost je nutná i při cestě po Uherskohradišťsku, i tam leží na vozovkách stále rozbředlý sníh po chemickém ošetření. V kraji stále slabě sněží, teploty klesly až k šesti stupňům pod nulou.

Zimní počasí se odráží i nadále na nehodách. Podle dopravních informací policie u obce Kelč na Vsetínsku dnes ráno havaroval autobus, který sjel do příkopu, událost se obešla bez zranění. Na D55 na trase mezi Napajedly a Hulínem upozorňuje policie na ledovku, průjezd úseku je kvůli kluzké vozovce se zvýšenou opatrností.

Středočeský kraj

Na silnicích ve středních Čechách leží dnes ráno zbytky rozbředlého sněhu, místy se může na vozovce objevit náledí. Proti sobotě se však situace uklidnila, další sněžení není hlášeno. Kvůli polomům je nadále neprůjezdná silnice druhé třídy u Nosálova na Mělnicku, vyplynulo z informací Ředitelství silnic a dálnic a krajských cestářů.

„Dopoledne bude technika ještě určitě vyjíždět, silnice jsou po chemickém ošetření včetně inertního posypu. V sobotu byly teploty nízké a klouzalo to, ale dnes už jsou silnice všude sjízdné,“ řekla ČTK kolem 7:00 pracovnice dispečinku krajské správy a údržby silnic Kamila Černá.

Krajští cestáři vyslali v uplynulých 24 hodinách do terénu veškerou techniku včetně traktorů. Například na Benešovsku bylo ještě dnes ráno nasazeno 40 sypačů a tři traktory.

Hasiči od sobotních 07:00 do 19:00 vyjížděli v regionu k 278 událostem. Ve 176 případech šlo o odstraňování popadaných stromů nebo větví.

Ústecký a Liberecký kraj

Silnice v Ústeckém a Libereckém kraji jsou dnes se zvýšenou opatrností sjízdné. Zavřeny jsou pouze úseky, které v zimě cestáři neudržují a je možné je objet. Stále uzavřená je cesta u Holan na Českolipsku, kde brání v provozu spadlý strom. Další strom spadl u Cvikova na Novoborsku. Na horách leží na silnicích ujetá vrstva sněhu, v nížinách je sníh rozbředlý nebo jsou komunikace mokré po chemickém ošetření. Vyplývá to z informací policie a silničářů.

V terénu mají stále silničáři veškerou techniku, protože v regionu na různých místech lehce sněžilo. Dálnice jsou sjízdné bez omezení a silnice první třídy jsou prosolené. Na silnicích druhé a třetí třídy v Jizerských a Krušných horách leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

  MŠMT: O další výuce se rozhodne asi v pondělí podle epidemie

Policisté v sobotu řešili v Ústeckém kraji 25 nehod a v Libereckém 24, všechny se obešly bez těžkých následků. Nehodu u obce Ohrazenice na Semilsku řešili dnes ráno, osobní automobil tam naboural do betonových svodidel.

Od soboty je uzavřen úsek mezi obcemi Holany a Dubá na Českolipsku, kde brání provozu spadlý strom. Hasiči odklízejí spadlý strom také u Cvikova nedaleko Nového Boru.

Značky se zákazem vjezdu silničáři umístili na úseky cest, které v zimě neudržují, jako je silnice 2487 v Krupce u Teplic a také silnice 2484 u Telnice, kde je lyžařské středisko.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji nad ránem přestalo sněžit, silnice v regionu jsou až na výjimky s opatrností průjezdné. Uzavřená zůstává podle silničářů vozovka mezi Norberčany a Véskou na Olomoucku, mezi Drahany a Nivou a mezi Měrovicemi na Hané a Kojetínem, vyplývá z dnešních informací Ředitelství silnic a dálnic. Na jejich otevření budou pracovat silničáři během dne. Na severu regionu napadlo během noci dalších až deset centimetrů sněhu, na Olomoucku hlásí správci silnic sněhovou nadílku celkem mezi 25 až 30 centimetry sněhu, řekli dnes ČTK dispečeři správ silnic.

„V současné době je většina vozovek po nočním zásahu po chemickém posypu, zůstává na nich sněhová břečka a během dne je budeme dočišťovat. Na vozovkách ošetřovaných inertně leží ujetá vrstva sněhu mezi třemi až pěti centimetry. Jediná uzavřená zůstává silnice mezi Norberčany a Véskou, jinak je vše sjízdné,“ řekl dnes ráno ČTK dispečer olomoucké správy silnic.

Se zvýšenou opatrností jsou silnice průjezdné také na severu regionu. I tam silničáři vozovky přes noc sypali, po chemickém posypu zůstává na silnicích rozbředlá vrstva sněhu. „Na inertních cestách je ujetá vrstva sněhu. Na Jesenicku napadlo až deset centimetrů nového sněhu. Už nesněží, je beze srážek a už neočekáváme, že by mělo znovu sněžit. Poslední sněhové přeháňky byly nad ránem, pak už přestalo,“ řekl dnes ČTK dispečer jesenické správy silnic.

Na Prostějovsku je po vydatném sněžení uzavřena silnice mezi Drahany a Nivou a mezi Měrovicemi na Hané a Kojetínem, na vozovkách udržovaných chemicky leží rozbředlý sníh a na cestách sypaných drtí ujetá vrstva sněhu. Silničáři nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti i nadále také kvůli tvorbě sněhových jazyků. Se sněhem na cestách musejí počítat i řidiči na Přerovsku, i tam je opatrnost i nadále nutná.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com