Kandidátku SPD a Trikolory pro eurovolby povede Mach

Společnou kandidátku opozičního hnutí SPD a neparlamentní Trikolory pro eurovolby povede někdejší europoslanec Petr Mach (SPD), který v minulosti stál v čele Svobodných. Za ním budou na listině nynější europoslanec Ivan David (SPD) a někdejší poslankyně ODS, předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová. Při dnešní celostátní konferenci hnutí SPD v Praze to novinářům oznámil jeho předseda Tomio Okamura. Cílem je podle něho získat ve volbách do Evropského parlamentu nejméně tři mandáty.

Hlavními programovými body pro volby do Evropského parlamentu budou podle Okamury migrace, energetika, zachování české koruny jako národní měny nebo obrana svobody projevu. „Prosazujeme nulovou podporu ilegální migrace a jsme proti islamizaci Evropy,“ řekl Okamura. Zelenou politiku EU označil za „šílenou“. „Chceme také ukončení systému emisních povolenek,“ poznamenal předseda SPD. Zdůraznil také svrchovanost a suverenitu České republiky.

V minulých volbách do Evropského parlamentu v květnu 2019 získalo hnutí SPD díky 9,14 procenta hlasů dva mandáty. Tehdy vedl kandidátku někdejší ministr zdravotnictví za ČSSD David (71), díky přednostním hlasům ho předstihl generál ve výslužbě Hynek Blaško. Blaško loni v září z SPD odešel.

Mach (48) působil v Evropském parlamentu v letech 2014 až 2017. „Jako ekonom jsem znám coby dlouholetý odpůrce zavedení eura, rušení koruny. Ale tím dalším hlavním ekonomickým tématem pro mě bude právě Green Deal, zelené šílenství, které zdražuje energie,“ řekl dnes novinářům. Trikolora, která vznikla v červnu 2019, se s SPD dohodla na podmínkách spolupráce ve volbách v příštím roce v listopadu. „Jsme jedinou reálnou alternativou a opozicí současné pětikoaliční vlády a zástupci vlastenecké scény v České republice,“ uvedla Majerová (51).

Kampaň chce SPD a Trikolora zahájit v lednu. Podle Okamury náklady určitě přesáhnou deset milionů korun. Místopředseda SPD Radim Fiala uvedl, že na zakončení kampaně koncem května se v Praze sejdou představitelé vlasteneckých stran evropských zemí.

  ANO a Spolu se v Ostravě opět neshodly na primátorovi a obsazení rady

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční v červnu příštího roku. Rozhodovat budou voliči o obsazení celkem 720 křesel, což bude o 15 víc než v končícím období. Zvýšení počtu křesel je reakcí na demografické změny v EU. Česko má nyní 21 mandátů a jejich počet se měnit nebude.

V čele kandidátky opozičního hnutí ANO pro volby do Evropského parlamentu by měla být bývalá ministryně pro místní rozvoj a nynější místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová. Lídrem kandidátní listiny koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) je europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Samostatně budou kandidovat Piráti v čele s europoslancem Marcelem Kolajou, na předních místech listiny hnutí STAN budou ekonomka a bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová a někdejší poslanec hnutí Jan Farský.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com