Agentura Fitch Ratings snížila rating Slovenska o jeden stupeň na známku A-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska o jeden stupeň na úroveň A- z dosavadní známky A. Změna ratingu je reakcí na zhoršení stavu veřejných financí v uplynulých měsících a agentura negativně hodnotí také výrazný nárůst dluhu země. ČTK o tom dnes informovalo slovenské ministerstvo financí. Agentury Standard & Poor’s a Moody´s v listopadu rating Slovenska nezměnily.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, kterým ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že bude schopen zajistit si levnější půjčky.

Představitelé nové slovenské vlády již čtyřnásobného premiéra Roberta Fica, která nastoupila do úřadu letos v říjnu, opakovaně upozorňovali na špatný stav veřejných financí země. Navzdory tomu nynější kabinet už prosadil vyplacení mimořádného příspěvku důchodcům celkově za 438 milionů eur (10,6 miliardy korun). Chystá také zavedení plnohodnotného 13. důchodu, což si vyžádá dodatečné náklady zhruba půl miliardy eur (12,2 miliardy korun) ročně.

Kabinet rovněž schválil návrh konsolidačního balíčku, který počítá zejména se zvýšením sazeb některých daní, dále povinných zdravotních odvodů a s opětovným zavedením zvláštní bankovní daně. Zvýšit by se rovněž měly příjmy státního penzijního systému, a to na úkor spoření lidí na důchod v soukromých fondech. Podle Fica bude jeho vláda ozdravovat veřejné finance jen o nejnižší možnou míru, kterou vyžadují pravidla EU.

Česká republika má od všech tří předních ratingových agentur vyšší rating než Slovensko. Například Fitch Ratings v létě potvrdila hlavní úvěrový rating Česka na stupni AA minus.

Hospodaření Slovenska se výrazně zhoršilo v roce 2020 po vypuknutí koronavirové nákazy, pro letošek zase země vyčlenila v rozpočtu značnou částku na kompenzace vysokých cen energií. Před epidemií nemoci covid-19, kdy stejně jako nyní byla u moci Ficova strana Směr-sociální demokracie, tehdejší kabinety podle analytiků nevyužily hospodářského růstu alespoň k dosažení vyrovnaného rozpočtu, byť si tento cíl původně stanovily.

  EK potvrdila, že Polsko může čerpat 76 mld eur z fondů, uvedla ministryně

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com