Evropským filmem roku je drama Anatomie pádu režisérky Trietové

Cenu Evropské filmové akademie (EFA) pro nejlepší film získalo drama Anatomie pádu francouzské režisérky Justine Trietové. Film dnešní slavnostní ceremonii v Berlíně zcela dominoval, Trietová za něj dostala také cenu za nejlepší režii a scénář, který sepsala společně s Arthurem Hararim. O titul nejlepšího evropského filmu se ucházelo také drama Hranice polské režisérky Agnieszky Hollandové. Snímek, který vznikl v koprodukci Polska, Česka, Francie a Belgie, ale nominaci neproměnil.

Trietová se s Anatomií pádu prosadila v konkurenci Hranice od Hollandové, komedie Karaoke blues od finského režiséra Akiho Kaurismäkiho, snímku Io capitano (Jsem kapitán) od italského režiséra Mattea Garroneho a filmu Zóna zájmu, za nějž britský režisér Jonathan Glazer dostal Velkou cenu na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Anatomie pádu ovládla i festival v Cannes, kde za něj režisérka dostala Zlatou palmu za nejlepší film.

Snímek vypráví o spisovatelce Sandře, která se ocitne v podezření, zda nestojí za smrtí svého manžela Samuela. Během vyšetřování navíc vyplouvají na povrch podrobnosti o bouřlivém soužití dvojice.

Berlínský úspěch Anatomie pádu podtrhuje i cena pro nejlepší evropskou herečku, kterou dostala Němka Sandra Hüllerová. Tu akademie ocenila za výkon právě v tomto dramatu. Jako nejlepšího herce pak akademie vybrala Madse Mikkelsena z Dánska za hlavní roli v historickém dramatu Bastard režiséra Nikolaje Arcela.

O cenu pro nejlepšího režiséra či režisérku, kterou se stala Trietová, se ucházela rovněž Hollandová za film Hranice. Snímek, na jehož vzniku se podílely producentka Šárka Cimbalová, Česká televize a Státní fond kinematografie, se věnuje dramatickým osudům uprchlíků na polsko-běloruské hranici a jejich snaze dostat se za lepším životem do Evropské unie. Hollandová s nominací neuspěla ani v sekci nejlepší evropský scénář, kde zvítězila rovněž Trietová.

Jako první dnes večer EFA oznámila cenu za nejlepší dokumentární film, kterým se snímek Sestry z kouřové sauny estonské režisérky Anny Hintsové. Hintsová za dokument, který vznikl v koprodukci Estonska, Francie a Islandu, už získala cenu na festivalu Sundance.

  Putin a Šojgu v Moskvě jednali s čínským generálem

Ocenění Prix Fipresci za objev roku obdrželo drama Jak mít sex britské režisérky Molly Manningové Walkerové. Ta se snímkem letos uspěla na festivalu ve francouzském Cannes, kde zvítězila v sekci věnované novátorským počinům méně známých tvůrců.

Cenu pro nejlepší animovaný film si z Berlína odváží španělský režisér Pablo Berger za snímek Robot Dreams, který je znám pod českým festivalovým názvem Pes a jeho kamarád Robot. Maďarsko-slovenské postapokalyptické sci-fi White Plastic Sky, které bylo na cenu rovněž nominováno, neuspělo.

Evropské filmové ceny jsou považovány za jedny z nejprestižnějších ocenění ve filmové branži, kritici je přirovnávají k americkým Oscarům. O vítězích mohlo hlasovat 4600 členů EFA, mezi které patří mimo jiné herci, režiséři, kritici, novináři, maskéři nebo scénáristi. Prezidentkou akademie je od roku 2021 režisérka Hollandová.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com