Řehka: Válka s Ruskem není pravděpodobná, ale ani nepředstavitelná

Válka s Ruskem nyní není pravděpodobná, ale není ani nepředstavitelná, řekl na konferenci v Praze s názvem „Připraveni k boji?“ náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka. Předejít konfliktu podle něj nepomůže domluva, ale pouze odstrašení. Rusko musí reálně vidět schopnosti i vůli se bránit. Zdůraznil nutnost dál podporovat Ukrajinu, kterou Rusko loni v únoru vojensky napadlo.

Řehka uvedl, že Rusko v podstatě přešlo na válečnou ekonomiku a výrobu a tajné služby stále zkracují odhady, za jak dlouho bude schopné obnovit své bojové síly. „Rusku se daří obcházet sankce přes střední Asii, Kavkaz. Rusko také jaderně zastrašuje a cíleně destabilizuje některé regiony. Dlouhodobě se snaží o narušení jednoty Západu a zpochybňování demokracie a státních institucí,“ řekl. Cílem dezinformací není přesvědčit adresáty o nějakém sdělení, ale vzbudit nejistotu a nedůvěru, míní.

„Válka s Ruskem není nepředstavitelná, byť nyní hodnotíme, že v tuto chvíli není pravděpodobná,“ uvedl Řehka. Nastat může podle něj kvůli nechtěné eskalaci nebo například v okamžiku, kdy protivník nabude přesvědčení, že střet je nevyhnutelný. „Může nastat příležitost, kdy si řekne teď, nebo nikdy,“ konstatoval Řehka.

Vyhnout se konfliktu není podle něj možné domluvou, fungovat bude jen odstrašení. „Rusko musí reálně vidět, že máme schopnosti a vůli se bránit. Není to o nějaké deklaraci, musí vidět, že to reálně nemá cenu,“ řekl Řehka. Varoval, že ruská armáda na Ukrajině se transformovala na válečnou a značně se liší od armády, která loni přijela do země s přesvědčením, že při krátké „speciální operaci“ ovládne zemi a dosadí loutkovou vládu. „Rusko se chystá na ještě intenzivnější a dlouhou válku,“ uvedl.

V té souvislosti je klíčové dál podporovat Ukrajinu. „Ukázala vůli a odvahu bránit se, což je lekce pro nás a další státy. Kupuje nám čas a drží Rusko dál od našich hranic,“ řekl Řehka. Válka na Ukrajině podle něj ukázala i pozitivní věci, například jednotu v rámci Evropské unie, která překvapila Rusy a asi i unii samotnou. „Teprve teď se ale bude lámat chleba, jak dlouho to vydrží,“ zdůraznil.

  Další Vrabelova neúspěšná demonstrace. Stalo se mu to, čeho se bojí každý revolucionář

Odmítl výtky, že svými dřívějšími výroky o přípravě na válku straší veřejnost. „Společnost musí být pevná a soudržná. Povinností vojáků je popisovat realitu, ne ji malovat narůžovo. Cílem není šířit strach, ale zvýšit připravenost a odolnost,“ řekl. Nelze podle něj budovat odolnou společnost, a přitom nemluvit otevřeně o hrozbách. „K odolnosti se nepromlčíte, ani nevyčekáte, odolnost vyžaduje akci,“ dodal. Odolnost společnosti by podle něj mohly zvýšit výchova, vzdělávání, ale hlavně širší výuka moderních dějin.

V Česku se podle Řehky roky nevedla seriózní diskuse o obraně. Je potřeba identifikovat problém, připustit si ho a seriózně se o něm bavit, řekl. „Já bych vám přál někdy, zajděte si na sněmovní výbor pro obranu. To opravdu uvidíte strategickou diskusi, to na vás zapůsobí na dlouho. A to je odborný orgán našich zákonodárců,“ podotkl. Strategické diskuse o obraně postrádá i v médiích.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com