Austin přiletěl do Izraele, jednat bude o další fázi války v Pásmu Gazy

Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes přiletěl do Izraele, kde bude jednat s premiérem Benjaminem Netanjahuem a se svým izraelským protějškem Joavem Galantem. Podle agentury Reuters se očekává, že se schůzka bude věnovat další fázi války v Pásmu Gazy, a to konkrétně přechodu od strategie intenzivních úderů k omezenějším a cílenějším zásahům. Koncem minulého týdne byl v Izraeli také bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan.

Izrael čelí rostoucímu tlaku, aby přistoupil na další klid zbraní v Pásmu Gazy, kde pokračuje v bombardování a pozemní operaci zahájené po krvavém útoku palestinského hnutí Hamás na jižní Izrael ze 7. října. Vysoce postavený představitel americké obrany novinářům cestujícím s Austinem řekl, že se nadcházející jednání ministra s izraelskými představiteli budou zřejmě věnovat izraelské strategii v další fázi konfliktu.

„To, co dnes vidíte v podobě intenzivních pozemních operací a leteckých úderů, nebude trvat věčně. Je to jedna z fází kampaně,“ řekl zdroj. Dodal, že USA chtějí Izrael podpořit v plánování konce hlavní části pozemní operace, až se židovský stát pro tento krok rozhodne.

Ředitel programu vojenských a bezpečnostních studií ve Washingtonském institutu pro blízkovýchodní politiku, Michael Eisenstadt, uvedl, že se USA a Izrael zřejmě shodují na případném přechodu do další fáze kampaně. Washington si však přeje, aby se tak stalo dříve, možná již za několik týdnů, zatímco Izrael se domnívá, že potřebuje více času. „Takže se v zásadě shodují na dalším postupu a potřebě nakonec přejít k cílenějšímu přístupu, ale jsou zde rozdíly ohledně harmonogramu,“ řekl akademik.

Izraelský premiér Netanjahu minulý týden bezpečnostnímu poradci Bílého domu Sullivanovi řekl, že Izrael bude bojovat „až do absolutního vítězství“. Ministr obrany Joav Galant poznamenal, že válka „potrvá déle než několik měsíců“.

  Britská královna se s manželem nechala očkovat proti covidu-19

Izrael tento měsíc rozšířil své pozemní operace i na jih Pásma Gazy a lidskoprávní organizace varují před humanitární katastrofou. Americký prezident Joe Biden minulý týden prohlásil, že Izrael intenzivním bombardováním, při kterém umírají civilisté, riskuje ztrátu mezinárodní podpory.

Ministr Austin, nyní generál ve výslužbě, dohlížel na americké síly na Blízkém východě a velel americkým jednotkám v Iráku. Tato zkušenost by mu podle zdroje Reuters mohla pomoci v jednáních s Izraelci, zejména pokud jde o otázky změn bojové strategie, jejímž cílem bude stále vojenská porážka Hamásu, ale která sníží celkovou intenzitu bojů.

Při izraelských útocích na tábor Džabálija v Gaze od neděle zemřelo 110 lidí

Při izraelských útocích na uprchlický tábor Džabálija v severní části Pásma Gazy od neděle zemřelo 110 Palestinců. Podle agentury AFP to uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás. Z několika dalších míst jsou hlášeny další desítky mrtvých, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které je pod kontrolou radikálního hnutí Hamás.

Původně palestinské ministerstvo zdravotnictví informovalo o 90 mrtvých v táboře Džabálija v neděli, dnes ráno pak navýšilo bilanci na 110 mrtvých. Podle agentury AP svědci uvedli, že v oblasti se svádí těžké boje.

V neděli večer šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že je zděšen stavem, ve kterém se nachází nemocnice Kamála Advána v Gaze. Na nemocnici v uplynulých dnech útočily izraelské jednotky. Podle šéfa WHO bylo mnoho zdravotníků zadrženo a nemocnice byla vyřazena z provozu, kvůli čemuž zemřelo osm pacientů. Izraelská armáda dlouhodobě tvrdí, že radikální hnutí Hamás ukrývá v nemocnici zbraně a vojenská zařízení.

Raketový útok na dům v Gaze patřící rodině jednoho z vedoucích činitelů Islámského džihádu si vyžádal 24 životů, údery na uprchlický tábor Dajr Balah ve střední části Gazy 12 a další čtyři útok ve městě Rafáh na jihu úzkého pobřežního pásma, v němž ve velmi složitých podmínkách žije na 2,3 milionu Palestinců, píše Reuters ohledně úderů v neděli.

  Rusko odpálilo dvě mezikontinentální rakety

Izraelská armáda, která tvrdí, že se snaží vyhnout civilním obětem, uvedla, že při náletu na Chán Júnis zabila sedm ozbrojenců. Podle Palestinců v tomto městě při zásahu jedné z nemocnic zahynula také 13letá dívka, která před několika týdny kvůli válce přišla o oba rodiče, dva sourozence a jednu nohu, kvůli čemuž byla ve zdravotnickém zařízení.

Během války mezi Izraelem a Hamásem v Gaze dosud zemřelo zhruba 19.000 lidí, většinou civilistů. Velká většina obyvatel pobřežního pásu, který je menší než Praha, musela opustit své domovy.

Izrael rozsáhlou vojenskou operaci zahájil v reakci na útok palestinských ozbrojenců ze 7. října, při kterém na jeho území zahynulo zhruba 1200 lidí, většinou civilistů. Dalších 240 radikálové odvlekli do Gazy. Stále jich zadržují kolem 130, Izrael se ale domnívá, že asi 20 už je po smrti.

Minulý týden Tel Aviv uvedl, že jeho armáda v Gaze omylem zastřelila tři izraelské rukojmí, přestože mávali bílou vlajkou. Server BBC News teď informoval o tom, že armáda na zdi domu, kde se muži skrývali, později našla nápisy v hebrejštině „SOS“ a „pomoc, tři rukojmí“ napsané za pomoci zbytků jídla na kusu látky.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com