Rusko zaútočilo na Ukrajinu 110 střelami, jsou hlášeni mrtví i ranění

Rusko dnes vypálilo na Ukrajinu přibližně 110 střel, uvedl na platformě Telegram ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Protivzdušná obrana jich podle něj většinu zlikvidovala. Přesto jsou hlášeny oběti a škody v Kyjevě, Dnipru, Charkově, Lvově, Oděse nebo Záporoží.

Na mnoha místech pracovala protivzdušná obrana. Rusko dnes na Ukrajinu zaútočilo všemi prostředky: drony, střelami balistickými, s plochou drahou letu i hypersonickými, řekl podle serveru Ukrajinska pravda mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Moskva se zatím nevyjádřila.

„Nepřítel provedl masivní úder různými prostředky vzdušného napadení. Ve skutečnosti letělo všechno… akorát Kalibry nebyly,“ uvedl Ihnat v televizním vysílání s odkazem na ruské střely. Jinak Rusové podle něj použili během dnešního útoku hypersonické střely Kinžal, střely balistické i ty s plochou drahou letu, protiletadlové střely S-300 upravené k útokům na pozemní cíle i útočné bezpilotní drony Šáhed. Invazní armáda podle Ihnata vypustila na Ukrajinu nejprve drony a poté střely různých typů.

Ukrajinské úřady informují o obětech, zraněných i škodách, byť zatím není zcela jasné, kolik útočících dronů a střel se protivzdušné obraně podařilo zachytit. Někde jsou hlášeny škody kvůli pádům trosek sestřelených raket nebo dronů, úřady informují ale i o zásazích. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podle agentury Reuters uvedl, že invazní armáda se zaměřila na sociální a kriticky důležitou infrastrukturu.

V Dněpropetrovské oblasti zemřeli čtyři lidé, oznámil šéf tamní oblastní správy Serhij Lysak podle stanice BBC. „Tragické ráno pro oblast. Nepřítel útočili raketami. Předběžně – zraněno je asi jeden a půl tuctu lidí. Čtyři zahynuli,“ uvedl Lysak na telegramu. V oblastní metropoli Dnipru byla podle úřadů při ruském úderu poškozena mimo jiné porodnice a nákupní centrum, kde vypukl požár.

V Charkově, druhém největším ukrajinském městě, při ruském vzdušném úderu zahynul jeden člověk a dalších osm jich je zraněných, napsala agentura Reuters s odkazem na místní úřady. Podle starosty Ihora Terechova byla při ruských úderech poškozena nemocnice, obytné budovy a průmyslové zařízení.

  Poslankyně Netanjahuovy koalice chce pro lékaře právo odmítnout léčbu kvůli víře

Šéf Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj informoval o zásahu obytného domu ve Lvově a později informoval o jednom mrtvém a třech raněných. Požár podle něj vypukl v místním lyceu, zřejmě kvůli pádu trosek rakety sestřelené protivzdušnou obranou.

Z Oděské oblasti na jihu Ukrajiny jsou hlášeni dva mrtví a 15 zraněných.

Sedm lidí podle Reuters utrpělo zranění v Kyjevě. Starosta metropole Vitalij Kličko informuje o poškození budovy stanice metra, kterou lidé využívají jako protiletecký kryt. V metropoli podle médií vzplála vícepodlažní obytná budova a sklad, tamní úřady informovaly o pádu trosek sestřelených raket.

Rusko na Ukrajinu vpadlo loni 24. února a napadená země pravidelně čelí jeho ostřelování a vzdušným úderům. Ty výrazně zintenzivnily loni na podzim, kdy Moskva zahájila rozsáhlé bombardování ukrajinské infrastruktury a měst, čímž v zimních měsících přerušila dodávky energie, tepla či vody. Kyjev už dříve varoval, že k podobné strategii Moskva přistoupí i tuto zimu.

Ukrajinské úřady v posledních týdnech hlásí ruské útoky pomocí dronů, ale i střel de facto každou noc. Lvov, který leží několik desítek kilometrů od polských hranic, nicméně delší dobu ruské údery nezaznamenal.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com