Asi stovka demonstrantů v centru Prahy žádala zbraně pro Ukrajinu

Přibližně stovka demonstrantů v horní části Václavského náměstí v centru Prahy dnes večer požadovala zbraně pro Ukrajinu a zvýšení sankcí vůči Rusku. Akce pořádaná iniciativou Hlas Ukrajiny byla reakcí na dnešní útoky ruských vojsk, které si na Ukrajině vyžádaly přibližně tři desítky mrtvých a více než 120 zraněných. Počet obětí stoupá také s odkrýváním ruin a vyprošťováním mrtvých těl z trosek po celé zemi. Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk podle agentury AP uvedl, že to byl nejmasivnější vzdušný úder od začátku ruské invaze.

Demonstranti, převážně ukrajinské národnosti, na transparentech požadovali dodání víceúčelových stíhacích letounů F-16 a řízených raket Taurus. „Ruský teror lze zastavit pouze zbraněmi a sankcemi. Vyzýváme svobodný svět, aby zastavil Rusko dříve, než Rusko zničí svobodný svět a vyvraždí Ukrajince,“ uvedli ve svém prohlášení pořadatelé. Řečníci na akci s názvem Sankce pro ruZZko, zbraně pro Ukrajinu připomněli oběti dnešních útoků, požadovali zpřísnění sankcí a poskytnutí zbraní. Kritizovali Mezinárodní olympijský výbor za to, že schválil možnost, aby se ruští a běloruští sportovci mohli při zachování podmínek přísné neutrality zúčastnit olympijských her v Paříži. Ve svých projevech také prohlásili, že ruská vojenská technika stále využívá komponenty ze Spojených států a dalších západních zemí.

Ukrajinské úřady po dnešních náletech hlásí oběti a škody v Kyjevě, Dnipru, Charkově, Lvově, Oděse nebo Záporoží. Velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj informoval o 114 zlikvidovaných dronech a střelách z celkových 158, kterými Rusko útočilo.

Dnešní masivní útok na Ukrajinu stál Rusko podle propočtů deníku Ekonomická pravda nejméně 1,27 miliardy dolarů. Moskva se omezila na konstatování, že v posledních dnech zasáhla na Ukrajině všechny určené cíle.

ČTK

  Státní zástupce požádal Sněmovnu o vydání Babiše k trestnímu stíhání

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com