Na náměstí Jana Palacha se v lednu uskuteční Měsíc pro fakultu

Na náměstí Jana Palacha v Praze se během ledna uskuteční iniciativa nazvaná Měsíc pro fakultu. Různé aktivity určené pro akademickou obec i veřejnost mají pomoci vyrovnat se s tragickou událostí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK), při níž student fakulty krátce před vánočními svátky zastřelil 14 lidí, sám pak spáchal sebevraždu. Filozofická fakulta o tom dnes informovala na webu. První akcí bude 4. ledna procesí se svíčkami. Hlavní budova fakulty na náměstí, která byla dějištěm hrůzného činu, zůstane minimálně do konce ledna uzavřena.

Na náměstí Jana Palacha v historickém centru hlavního města vznikne místo pro setkávání celého univerzitního společenství, ale i veřejnosti. „Návrat akademického života na náměstí a do hlavní budovy FF UK je nezbytnou součástí procesu vyrovnávání se s tragickou událostí, která během krátkého okamžiku změnila život celé naší komunity,“ uvedla fakulta. Iniciativa Měsíc pro fakultu má během čtyř týdnů vytvořit místo pro postupnou obnovu fakultního společenství i prostor pro vyjádření úcty.

První akcí bude průvod nazvaný Přenesení světla, který se uskuteční ve čtvrtek 4. ledna, dva týdny od tragédie. Procesí se svíčkami vyrazí ve 13:00 od Karolina na Ovocném trhu, historického sídla univerzity, na náměstí Jana Palacha, kde bude zapálen pietní oheň. Ten bude udržován po celý měsíc. Zároveň budou přenesena i pietní místa od Karolina a hlavní budovy fakulty, kam lidé přinesli a stále nosí stovky svíček a květin. „Svíčky z pietních míst budou použity na tvorbu připomínkového objektu pro pozdější pamětní místo,“ dodali pořadatelé. Organizace průvodu se ujali zástupci studentských spolků Univerzity Karlovy.

Další akce se připravují a organizátoři o nich budou průběžně informovat na vznikající webové stránce iniciativy Měsíc pro fakultu. Zájemci, kteří se chtějí zapojit do příprav, se mohou obrátit na e-mail mesicprofakultu@ff.cuni.cz.

  Ve čtvrtek přibylo v ČR 10.576 nakažených, zemřelých je 24.331

Fakulta už oznámila, že kvůli snazšímu vyrovnávání se s tragickým činem zrušila výuku do konce zimního semestru, tedy do 12. ledna. Zkouškové období se uskuteční podle harmonogramu akademického roku, atestace ale budou dobrovolné, stejně jako skládání státních závěrečných zkoušek. Tragická událost v univerzitní budově na Starém Městě byla nejtragičtějším případem hromadné střelby v dosavadní historii Česka.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com