Pavel vládě vytkl komunikaci, navrhl kroky k přijetí eura

Vládě se podle prezidenta Petra Pavla nedaří vysvětlovat její opatření a reformní kroky, přesvědčovat občany, a tím je získat na svou stranu. Řekl to v dnešním novoročním projevu natočeném na třetím nádvoří Pražského hradu. Zároveň ale ocenil, že i při pěti stranách neměl kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN výraznější rozepře, i snahu vlády řešit zadlužení země. Logickou budoucností je podle hlavy státu společná evropská měna, po letech by se tak měly začít dělat konkrétní kroky, které Česko dovedou k naplnění závazku přijetí eura.

V minulosti se podle Pavla mnohokrát stalo, že koalice složené z menšího počtu stran byly zdrojem neustálých rozepří, které jim braly sílu přinášet dobrá politická řešení. „Rozepří, které podrážely důvěru lidí ve veřejné instituce a demokratické procesy. A přesto, že nalézat shodu v pěti je jistě složité, jsme již dva roky takových svárů ze strany vlády ušetřeni. Za to jsem rád,“ uvedl Pavel.

Ocenil snahu řešit zadlužení i přesto, že zvolené cesty jsou podle prezidenta někdy křivolaké a poznamenané vyvažováním požadavků v pětikoalici. Smyslem opozice, ve které aktuálně jsou hnutí ANO a SPD, je podle Pavla kritika kabinetu a tvorba alternativních řešení. „Tento úkol jí vláda ulehčuje tím, že se jí nedaří vysvětlovat svá opatření a reformní kroky. Nedaří se jí přesvědčovat občany, a tím je získat na svou stranu. Některé nepopulární a nepříjemné změny jsou ale nezbytné, pokud se máme z potíží dostat,“ dodal prezident.

Pavel ve svém prvním novoročním projevu dále uvedl, že jej netěší vulgarizace politické diskuse. „Neshody k demokracii patří a mohou být i plodné. Pokud ale sklouzávají k nevěcnému handrkování, osočování, nebo dokonce k urážkám, jde o selhání, které nepřináší nic dobrého,“ řekl. Apeloval na politiky, aby si jako jedno z předsevzetí vzali kultivaci veřejného prostoru, nikoli jeho znehodnocování.

Občany prezident vyzval k účasti v letošních volbách do Evropského parlamentu, do krajských zastupitelstev a do Senátu. Hlasy podle něj snadno získávají populisté a extremisté, kteří lákají na líbivé sliby a nestraní se zneužití nebo rozdmýchávání obav. „V realitě pak ale problémy pouze prohlubují a své země i jejich lidi vyčerpávají,“ uvedl Pavel.

Starosti jako energetická krize, hospodářská stagnace, inflace, bezpečnost nebo ochrana životního prostředí nezmizí, když zavřeme oči, řekl Pavel. Naopak vyzval k odpovědnému zvážení toho, jak realistická řešení politici předkládají.

Životy Čechů podle prezidenta silně ovlivňují problémy s původem daleko za hranicemi země, vzhledem k válečným konfliktům více než dříve. Pavel ale v projevu nijak dále nerozvinul své postoje k válkám na Ukrajině a na Blízkém východě, k nimž se v minulosti mnohokrát vyjádřil. V novoročním poselství se více zaměřil na domácí dění.

Exprezident Miloš Zeman se v posledním vánočním poselství v prosinci 2022 věnoval především bilanci vlastní politické kariéry završené desetiletým působením ve funkci hlavy státu. Vyslovil se také pro mezinárodní tlak, který podle něj jednou zajistí ruský odchod z Ukrajiny, zmínil tehdy i inflaci či energetickou krizi.

  Na prezidenta Zemana míří nová žaloba za jeho pomluvu

Po letech by se měly začít dělat konkrétní kroky k přijetí eura, řekl prezident

„Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky, které nás k naplnění tohoto závazku (přijetí eura) dovedou. Přes nekončící diskuse o výhodách a nevýhodách eura pro zemi s otevřenou a exportní ekonomikou, ležící ve středu Evropy, je společná měna logickou budoucností,“ poznamenal prezident.

Hospodářské noviny loni v listopadu informovaly o tom, že se ministerstva přou o to, zda by vláda měla začít dělat kroky k přijetí eura. Zpráva ministerstva financí a České národní banky konstatovala, že Česko bude zřejmě letos plnit některá z takzvaných maastrichtských kritérií pro zavedení měny. Dokument ale zároveň doporučoval nedělat v tomto směru žádné kroky, což kritizovali ministři za hnutí STAN.

Pro vstup do eurozóny musí země splnit čtyři takzvaná maastrichtská kritéria. Kritérium cenové stability stanovuje, že míra inflace v zemi nesmí překročit o víc než 1,5 procentního bodu průměrnou inflaci tří zemí eurozóny s nejnižším růstem cen. Kritérium dlouhodobých úrokových sazeb vyžaduje, aby dlouhodobá úroková míra nebyla o více než dva procentní body nad průměrem tří zemí eurozóny s nejnižší inflací. Kritérium veřejných financí stanovuje maximální míru rozpočtového deficitu na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) a maximální míru zadlužení na 60 procent HDP. Posledním kritériem je kurzová stabilita, která vyžaduje dvouleté členství v evropském mechanismu směnných kurzů ERM II.

Vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN ve svém programovém prohlášení neuvádí, že by chtěla do konce svého funkčního období v roce 2025 stanovit termín pro přijetí eura. V dokumentu se ale kabinet zavazuje k co nejrychlejšímu splnění maastrichtských kritérií.

Česko si letos připomene 20. výročí vstupu do Evropské unie i čtvrt století od přijetí do Severoatlantické aliance (NATO), což podle Pavla nabízí příležitost ohlédnout se do minulosti a zároveň se podívat do budoucna a připomenout si své závazky. V případě NATO zmínil výdaje na obranu, které letos dosáhnou dvou procent HDP, což je nově dáno zákonem.

EU podle Pavla dává Česku šanci uplatnit jeho vliv a prosadit jeho zájmy. Společně se Severoatlantickou aliancí (NATO) je zárukou, že má Česko silné partnery, o které se může opřít, míní. „A taková záruka je dnes nedocenitelná,“ dodal prezident.

Pavel považuje za nutné, aby i po tragédii na FF UK společnost překonala strach

Ztráta životů při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze vyvolala obrovský smutek, lítost i vztek, řekl Pavel. Přestože tyto pocity podle něj v lidech zůstanou dlouho, společnost musí především překonat strach, míní. Střelec minulý čtvrtek v budově fakulty zabil 13 lidí a 14. oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Střelbu pachatel zakončil sebevraždou.

  Jaderné elektrárny patří k nejzabezpečenějším místům Česka. Odolat musí teroristům i zemětřesení

„Nesmyslná ztráta tolika, ve většině případů mladých životů, v nás vyvolala obrovský smutek, lítost, ale i niterný vztek,“ poznamenal prezident. „Přestože v nás tyto pocity zůstanou dlouho, jako společnost musíme především překonat strach. Nemůžeme si nechat vzít radost ze života a naději v lepší časy,“ uvedl také při prvním novoročním projevu hlavy státu po deseti letech. Pavlův předchůdce Miloš Zeman přednášel vánoční poselství pravidelně 26. prosince.

Střelba na FF UK je nejtragičtějším takovým případem v české historii. Podle policie je pachatelem čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie na základě balistiky spojila také s případem vraždy muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese na okraji Prahy z poloviny prosince.

Pavel uvedl, že se společnost domnívala, že taková tragédie se snad ani v Česku stát nemůže. „Mysleli jsme, že žijeme v naprostém bezpečí a že to, co se děje ve světě, se nás netýká,“ podotkl. Spousta lidí po tragédii vyjádřila solidaritu, na pietních místech položili tisíce svíček, ve sbírkách se vybraly desítky milionů korun.

„Přeji si, aby svíčky a květiny na pietních místech znamenaly také společnou vůli, že nás krutost a násilí nezastraší. Že si připomeneme osobní hrdinství všech, kteří se zlu dokázali postavit, a že naše země vyjde z té hrůzy silnější a jednotnější. Už jen kvůli těm, kteří rukou zla zemřeli,“ řekl prezident.

Viník tragédie je podle hlavy státu jeden, ač se jistě najdou okolnosti, které jí mohly napomoci. Vyzval k tomu, aby se nehledali další viníci, na které by bylo možné ukázat prstem. „Není možné zajistit přítomnost policistů na všech veřejných místech. Stejně tak nebude nikdy dost kontrol a regulací k eliminaci všech nebezpečí,“ uvedl Pavel. Je podle něj nutné analyzovat, co a proč se stalo. „Můžeme zlepšit zákony, kontroly a opatření, ale nemůžeme se kvůli strachu vzdávat svobody,“ dodal.

Prezident apeloval na to, aby lidé usilovali o větší bezpečí své rodiny, ulice, obce i celé země. Aby nepřehlíželi agresivní chování, a to ani na sociálních sítích, zastávali se slabších, neignorovali problémy v okolí. „Buďme připraveni na krizové situace, ale nenechme se paralyzovat strachem,“ doplnil Pavel.

Pavel se obrátil k mladým lidem, mají se podle něj snažit měnit věci k lepšímu

Pavel se dnes obrátil také k mladým lidem. Je podle něj důležité, aby se zajímali o své okolí a snažili se měnit věci k lepšímu. Společnost podle hlavy státu potřebuje nápady mladé generace, její odvahu i aktivitu a schopnost stát si za svým.

  V noci na dálnicích v ČR přibývají fatální nehody

Pavel řekl, že si uvědomuje, jak neutěšitelné je pro mladé lidi myslet na budoucnost, kde se zdá téměř nemožné dosáhnout na uspokojivé bydlení a ekonomickou samostatnost, ve světě, kde se hroutí životní prostředí. „Jak těžké je fungovat pod tlakem digitálního světa, který představuje nekonečný příliv informací, možností, nepřetržitou komunikaci, a zároveň nároků, které na vás máme,“ uvedl. Nejistoty mají podle něj dopad na duševní zdraví některých lidí.

Prezident má pocit, že hodnoty mladé generace jsou mnohdy pevnější než ty, s nimiž do dospělého života vstupovali jeho vrstevníci. „Společnost potřebuje vaše nápady, vaši odvahu i vaši aktivitu a schopnost stát si za svým. Mladá generace byla vždy nositelem změny. Proto má cenu, abyste se zajímali o své okolí a snažili se měnit věci k lepšímu. A vím, že mnozí z vás to dělají i přesto, že se setkáváte s nepochopením,“ řekl Pavel. Pozornost politiky a společnosti by se podle něj měla obrátit k potížím mladých.

Letošní rok je podle hlavy státu plný očekávání, mimo jiné spojených s nižší inflací, růstem reálných mezd i skromným růstem ekonomiky. „Může to být začátek pozitivního obratu, odrazem ode dna k lepší náladě,“ řekl prezident. „Kromě toho mnozí z nás budou upínat naději k medailovému umístění na domácím mistrovství světa v hokeji nebo biatlonu v Novém Městě na Moravě,“ podotkl.

Pavel je prezidentem od března, kdy se postu ujal po Miloši Zemanovi. Podle svých slov převzal úřad uzavřený do sebe i před lidmi. „Rezignoval na potřeby občanů, na vize a plány. Od té chvíle pracuji na tom, aby se to změnilo,“ řekl. Připomněl, že ode dneška se agenda milostí vrací zpět do rukou prezidentské kanceláře, že jmenoval sedm nových ústavních soudců či že navštívil deset ze 14 krajů.

„Měl jsem možnost poznat mnoho zajímavých a inspirativních příběhů, ale i potíží a problémů, k jejichž řešení se snažím přispívat. Ačkoli jako prezident nemám tolik konkrétních pravomocí, mou snahou je zviditelňovat, co stojí ve stínu, nastolovat témata, která jsou přehlížena, a připomínat ostatním politikům, na co se obvykle zapomíná,“ řekl Pavel.

V náročných chvílích se podle prezidenta lidé mohou opřít o své nejbližší. „I pro mě je takovou oporou moje rodina a hlavně moje žena Eva, která se v loňském roce musela sžít s novou rolí. A já ji obdivuji za to, jak to zvládá,“ poznamenal. „Přeji vám všem, ať máte každý někoho, o koho se můžete opřít, když to potřebujete, a s kým můžete sdílet radost, když se vám daří. Už to je velké štěstí. V nadcházejícím roce vám přeji hlavně zdraví, štěstí a velkou dávku dobré vůle,“ uzavřel Pavel svůj projev.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com