Dohoda o migraci a Ukrajině se v Kongresu nerýsuje ani po prázdninách

Členové amerického Kongresu se tento týden schází ve Washingtonu po zimních prázdninách a vrací se k nedořešeným problémům, které si přenáší z loňského roku. Zatímco v jednáních o novém rozpočtu o víkendu nastal posun, rozhovory republikánů a demokratů o zpřísnění imigrační politiky podle médií váznou. Republikáni tento krok spojili s vyčleněním nových peněz na podporu Ukrajiny, která se tak musí prozatím obejít bez nových amerických balíčků vojenského vybavení.

Jednání o migrační reformě pokračovala i v pondělí, kdy začalo nové zasedání amerického Senátu. Sněmovna reprezentantů začíná znovu pracovat dnes, nicméně hlavním dějištěm rozhovorů je právě Senát, jehož členové z obou velkých politických stran o možném kompromisu jednají od listopadu.

„Stále je tam příliš mnoho nezodpovězených otázek. Je tam příliš mnoho nedořešených věcí,“ řekl podle agentury AP hlavní republikánský vyjednavač James Lankford. Jeho stranický kolega John Thune zase uvedl, že připravit návrh, který by mohl obstát na plénu, „nějakou dobu potrvá“.

V americkém tisku se v předchozích dnech objevovala vyjádření naznačující, že by senátoři mohli tento týden prezentovat obrysy dohody, to se však ve světle pondělního vývoje nezdá pravděpodobné, píše deník The Washington Post. Podle tohoto zdroje se nejsložitějším tématem ukázal být mechanismus „humanitární podmínky“, který administrativa prezidenta Joea Bidena používá k přijímání běženců z několika obzvláště nestabilních zemí.

Migranti hledající bezpečí a lepší životní podmínky v uplynulém roce přicházeli k jižní hranici Spojených států v rekordních počtech. Krize se během roku stupňovala a v prosinci američtí pohraničníci podle médií zadrželi na 300.000 lidí, což jen umocňuje zátěž dlouhodobě přetíženého imigračního systému.

Podle republikánů si vývoj žádá razantní legislativní změny včetně výrazného omezení možnosti žádat o azyl po nelegálním překročení americko-mexické hranice. Dvě hlavní politické strany však v těchto věcech v posledních letech nenachází společnou řeč, přičemž demokraté kladou větší důraz na práva migrantů a zachování cest pro imigraci do USA. Za současné krize i demokraté připouští, že imigrační systém je „rozbitý“, ovšem i kdyby se senátoři nakonec dohodli na společném postupu, není zaručené, že by jejich návrh schválila i sněmovna s těsnou republikánskou většinou.

  Ruská média informují o střelbě na univerzitě v Permu, na místě jsou mrtví

Zpřísněním imigrační politiky republikáni podmiňují podporu pro další financování pomoci Ukrajině. Pokračující neshody tak znamenají, že schválení Bidenovy žádosti o dalších více než 60 miliard dolarů (přes 1,3 bilionu Kč) na tento účel zůstává v nedohlednu. Vláda uvádí, že bez dodatečných financí nemůže sestavovat další balíčky vojenské pomoci pro zemi napadenou Ruskem.

Dalším velkým tématem, k němuž se Kongres po třítýdenní přestávce vrací, je rozpočet na aktuální fiskální rok, který začal už před více než třemi měsíci. Zákonodárci se stále nedohodli na nových přídělech financí pro jednotlivé vládní složky, které zatím operují podle rozpočtu z předchozího roku. Provizorium ale pro část vlády vyprší na konci příštího týdne.

Po novém roce republikáni a demokrati učinili krok k odvrácení rozpočtové krize, když se dohodli na horní hranici pro vládní výdaje na úrovni 1,66 bilionu dolarů (přes 37 bilionů Kč). Média však podotýkají, že dohoda se netýká financování jednotlivých složek vlády a že zákonodárce stále čekají složitá jednání.

Jedním z důvodů je i to, že proti dohodě vystoupilo ultrakonzervativní křídlo Republikánské strany, které požaduje úsporná opatření s odkazem na rekordní zadlužení USA. „Tohle je naprosté selhání,“ komentoval vývoj sněmovní klub House Freedom Caucus, který sdružuje radikální republikány.

Jak uvádí deník The New York Times, předseda sněmovny Mike Johnson se tak ocitá v podobné situaci jako jeho předchůdce Kevin McCarthy, kterého hrstka republikánů na podzim společně s demokraty zbavila funkce. Nikdo z kritiků nové rozpočtové dohody však zatím neoznámil, že hodlá navrhnout odvolání Johnsona.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com