Premiér Sunak v Kyjevě oznámil navýšení britské pomoci Ukrajině

Britský premiér Rishi Sunak dnes v Kyjevě oznámil navýšení britské pomoci Ukrajině, která se už téměř dva roky brání ruské invazi. Sunakovo oznámení podle agentury AP představuje opětovné ujištění Kyjeva, že podpora Západu bude pokračovat.

Britský premiér s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským po jednání podepsali bilaterální dohodu o bezpečnostní spolupráci, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda, podle kterého jde o první dohodu ohledně bezpečnostních záruk. Formálně má dohoda platit deset let s možností prodloužit její platnost.

Dohoda nezavazuje Británii vstoupit do války v případě opětovného útoku Ruska na Ukrajinu v budoucnu. Londýn jen slíbil Kyjevu konzultace a poskytnout pomoc, napsal server Meduza s odvoláním na text dohody, zveřejněný prezidentskou kanceláří.

Sunak zdůraznil, že jde o první z ujištění o bezpečnosti, které se uzavírá s Ukrajinou, a také uvedl, že Británie jako první poskytla Ukrajině smrtící zbraně, tanky a střely dlouhého doletu. V dohodě Británie podle premiéra slibuje Kyjevu „rychlé a spolehlivé bezpečnostní ujištění“. V případě opětovného ruského vpádu slibuje poskytnout Ukrajině moderní výzbroj pro válčení na souši, moři a ve vzduchu, uvalit sankce na ruskou ekonomiku a těsně spolupracovat se spojenci, napsal server BBC News. Dohoda podle agentury DPA vytváří smluvní základ pro již probíhající spolupráci. Má se týkat i sdílení zpravodajských informací, kybernetické bezpečnosti nebo spolupráce v oblasti obranného průmyslu.

Britské závazky budou platit po dobu, než Ukrajina vstoupí do Severoatlantické aliance, uvedl po podpisu Zelenskyj. „Kdybychom takové záruky získali v roce 1991 (kdy se rozpadl Sovětský svaz a Ukrajina získala nezávislost – pozn. ČTK), válka by nevypukla,“ usoudil Zelenskyj.

Spojené království poskytne Ukrajině v letech 2024 až 2025 vojenskou pomoc ve výši 2,5 miliardy liber (necelých 72 miliard korun), což je o 200 milionů liber více než v předchozích dvou letech, uvedl britský premiér podle stanice Sky News před svým příjezdem do Kyjeva. Celkový objem britské pomoci tak dosáhne výše 12 miliard liber (asi 345 miliard Kč), dodala agentura AFP. Británie je největším poskytovatelem vojenské pomoci Ukrajině po USA, poznamenala stanice BBC na svém webu.

  ‚Z darů financují terorismus.‘ Německo zakázalo islámskou organizaci Ansaar International

Nejméně 200 milionů liber z ohlášené britské pomoci je určeno na rozsáhlý program rychlých nákupů a výroby tisíců vojenských dronů pro Ukrajinu. Má jít o průzkumné, útočné a námořní drony s dalekým dosahem, napsala agentura Unian s odvoláním na dokument zveřejněný britskou vládou. Podle kanceláře britského premiéra půjde o největší dodávku dronů na Ukrajinu ze všech zemí, přičemž velkou část dronů vyrobí v Británii, a také ministerstvo obrany zesílí spolupráci s mezinárodními partnery, aby zvýšilo množství dronů dodávaných pro obranu Ukrajiny.

Sunak navštívil Ukrajinu poprvé v listopadu 2022, několik týdnů poté, co nastoupil do funkce, podotkla Sky News. Británie patří mezi nejbližší spojence Ukrajiny, která se od 24. února 2022 brání ruské vojenské agresi. Britský premiér na svou současnou návštěvu Kyjeva zamířil v době, kdy se Ukrajina snaží přesvědčit spojence, aby zemi poskytli větší podporu proti invazním silám, jelikož panují obavy, že zájem o pomoc ochabuje a Ukrajina se potýká se snížením podpory se Západu.

Nový balík vojenské pomoci podle Sunakova úřadu zaplatí za střely dlouhého doletu, tisíce dronů, protivzdušnou obranu, dělostřeleckou munici a námořní bezpečnost. Přichází v době, kdy další finanční pomoc z USA a Evropy je svázána politickými tahanicemi, dodala AP.

Ve Spojených státech se zatím nerýsuje dohoda ohledně schválení další zásadní pomoci Ukrajině. Dlouhodobou pomoc Evropské unie Ukrajině blokuje Maďarsko.

Zelenskyj v předchozích dvou dnech navštívil trojici pobaltských zemí, kde se mu dostalo příslibů další vojenské pomoci. Estonsko, Lotyšsko i Litva také patří mezi jedny z nejvěrnějších spojenců Ukrajiny v době ruské invaze.

Estonský prezident Alar Karis přislíbil, že Tallinn poskytne Kyjevu 1,2 miliardy eur (téměř 30 miliard korun) do roku 2027, což web The Kyiv Independent označil za významný počin vzhledem k tomu, že v tomto státě žije jen 1,3 milionu obyvatel. O den dříve litevský prezident Gitanas Nauséda přislíbil pomoc Ukrajině v hodnotě 200 milionů eur (takřka pět miliard korun) na další tři roky, píše server. Lotyšský prezident Edgars Rinkévičs pak v závěru Zelenského cesty oznámil nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu, včetně houfnic, dronů, protitankových zbraní a munice. Finanční hodnotu balíku média nezveřejnila.

  Rusko za poslední den vyslalo na Ukrajinu desítky raket a střel, uvádí Kyjev

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com