K ukončení války na Ukrajině je třeba získat Čínu, řekl šéf švýcarské diplomacie

Do společného úsilí o ukončení války na Ukrajině je třeba zapojit Čínu. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil švýcarský ministr zahraničí Ignazio Cassis, který spolupředsedá dnešní globální schůzce vrcholných diplomatů v Davosu o naplňování mírového plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Čína hraje významnou úlohu. Musíme najít způsoby, jak na tom spolupracovat s Čínou,“ řekl Cassis na tiskové konferenci po zasedání. Čína nevyslala na setkání poradců pro národní bezpečnost, které se konalo den před zahájením Světového ekonomické fóra v Davosu, svého zástupce. Zúčastní se nicméně konference příští týden, čínský premiér Li Čchiang má na fóru hovořit v úterý.

V Davosu se dnes sešli zástupci osmi desítek států včetně zemí skupiny G7, členů Evropské unie a řady mimoevropských zemí. Jde o již čtvrté takové jednání uspořádané Ukrajinou, která už bezmála dva roky čelí ruské agresi. Hlavním tématem jednání jsou otázky spojené s výměnou válečných zajatců a navrácení ukrajinských dětí unesených do Ruska, podle Cassise by také měla vydláždit cestu pro zahájení rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem o ukončení války.

„Mír pro ukrajinský lid je naléhavě nutný… Pro ukončení této války musíme udělat vše,“ řekl Cassis. Připustil nicméně, že ani Rusko ani Ukrajina zatím nejsou ochotny k ústupkům. Důležitou roli by však podle něj mohly sehrát země jako Brazílie, Indie nebo Jihoafrická republika, které s Ruskem udržují dialog a které se jednání v Davosu účastní.

„Účast aliance BRICS je velmi důležitá, protože tyto země mají vztah k Rusku… To vše může vytvořit určitý kolektivní pohyb, který přivede (k jednání) země, jež mají sice k tomuto konfliktu daleko, ale mohou sehrát svou roli tím, že uplatní svůj vliv na Čínu a Rusko,“ řekl Cassis.

  Konec hnutí List Jaromíra Soukupa. Vláda ve středu projedná jeho rozpuštění

Role zemí takzvaného globálního Jihu je tak na jednání o mírovém plánu pro Ukrajinu v Davosu středem pozornosti, píše Reuters. Světového ekonomického fóra ve švýcarském horském středisku se příští týden účastní také řada afrických, latinskoamerických, blízkovýchodních či asijských zemí včetně Číny, které k ruské agresi na Ukrajině nezaujaly jasné stanovisko a drží se převážně stranou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se nedělního jednání nezúčastnil. Cassis však řekl, že přijede na fórum, které začíná v pondělí, a diplomaté budou mít možnost s ním hovořit. Zelenského dnes zastupoval šéf jeho kanceláře Andrij Jermak, který uvedl, že se jednání účastnilo 18 asijských, 12 afrických a 6 jihoamerických zemí. „Země globálního Jihu se čím dál více zapojují do naší práce,“ uvedl Jermak na svém telegramovém účtu. Jermak dnes také uvedl, že považuje za důležité, že se jednání mezinárodního fóra příští týden zúčastní také Čína.

Českou delegaci na dnešním jednání vedl náměstek ministra zahraničí Jan Marian. Česko spolu s Francií a Švédskem spolupředsedá pracovní skupině, která se věnuje jaderné bezpečnosti na Ukrajině.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com