Rueters: Britský premiér slíbí, že jeho vláda udrží nebo zvýší pomoc Ukrajině

Britský premiér Rishi Sunak dnes podle agentury Reuters zřejmě slíbí, že jeho vláda příští rok udrží pomoc Ukrajině čelící ruské agresi na současné úrovni nebo ji ještě zvýší. Sunak plánuje s velkým projevem o zahraniční politice vystoupit v londýnské finanční čtvrti.

Britská podpora Ukrajině se nemění, ačkoliv tamní politická scéna zažila turbulentní období. Za posledních několik měsíců se na postu premiéra vystřídali tři politici: Borise Johnsona nahradila Liz Trussová, po níž do Downing Street nastoupil Sunak. Někteří konzervativci Sunaka považují v zahraniční politice za menšího „jestřába“ než Trussovou, ačkoliv původně plánovaná schůzka s čínským prezidentem Si Ťin-Pchingem na nedávném summitu zemí skupiny G20 na Bali se nekonala a minulý týden Londýn zakázal umisťovat na citlivých vládních budovách bezpečnostní kamery vyrobené v Číně.

Reuters uvádí, že z výňatků ze Sunakova plánovaného projevu vyplývá, že co se týče Ukrajiny, nebude se Sunakova pozice lišit od postojů jeho předchůdců v čele vlády. „Budeme podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak to bude potřeba. Příští rok udržíme nebo zvýšíme vojenskou pomoc. A poskytneme novou podporu protivzdušné obraně,“ píše se v projevu.

Británie v září uvedla, že po Spojených státech poskytuje Ukrajině nejvíce pomoci, za letošek jde o 2,3 miliardy liber (65,1 miliardy korun).

Reuters uvádí, že v projevu se Sunak sice zaměří i na „konkurenty a nepřátele“ Británie, konkrétně však žádnou zemi nezmíní. Už dříve ale Čínu označil za „největší hrozbu ze strany nějakého státu pro naši ekonomickou bezpečnost“.

ČTK

  Pravá tvář "ruského světa" - média

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com