Maďarská vláda podkopává základní hodnoty EU, shodli se europoslanci

Poslanci Evropského parlamentu (EP) se shodli, že současná maďarská vláda Viktora Orbána ohrožuje hodnoty, instituce a finanční zájmy Evropské unie. Maďarsko by podle jimi přijatého usnesení nemělo obdržet žádné další finance z EU, dokud se neprokáže, že spolehlivě napravilo nedostatky v oblasti právního státu a lidských práv.

Europarlament rovněž zpochybňuje rozhodnutí Evropské komise, která loni v prosinci vyplatila Budapešti deset miliard eur (asi 252 miliard korun) z fondů EU den předtím, než Orbán jako jediný na summitu členských zemí zablokoval návrh na navýšení unijního rozpočtu na období let 2024 až 2027 a uvolnění dalších 50 miliard eur (asi 1,2 bilionu korun) pro Ruskem napadenou Ukrajinu.

Orbán uvádí, že Budapešť je ochotná Kyjev podporovat z vlastních peněz, odmítá však využití unijního rozpočtu. Europoslanec za Orbánovu vládní stranu Fidesz Balázs Hidvéghi při středeční rozpravě o usnesení obvinil EP z „diktátorských praktik“ a „ideologického vydírání“.

Poslanci v usnesení vyzývají členské státy, aby zahájily proces, kterým by ve výsledku mohli Maďarsko připravit o jeho hlasovací práva, pokud dojdou k závěru, že Budapešť porušuje zakládající smlouvy Evropské unie.

O Orbánově vydírání EU ve středu v rozpravě hovořili zástupci téměř všech frakcí EP – maďarská vláda podle nich zneužívá svého veta v Evropské radě, aby získala miliardy eur z evropských fondů, na které podle nich nemá nárok kvůli kontroverzním reformám soudnictví, přístupu k médiím, akademické sféře a dalším opatřením.

Poslanci v souvislosti s „vydíráním“ poukázali například na vyplacení deseti miliard eur den před hlasováním členských států o otevření přístupových jednání s Ukrajinou, Moldavskem a podmíněně i s Bosnou a Hercegovinou. Věc schválila Evropská komise v čele s předsedkyní Ursulou von der Leyenovou – jednou ze základních funkcí instituce je sloužit jako „strážkyně smluv“ a „ochránkyně finančních zájmů EU“.

  Rada bezpečnosti OSN po vetu USA nepřijala návrh rezoluce o příměří v Pásmu Gazy

Parlament zpochybňuje, že EK tyto úlohy naplňuje a po svém právním výboru nyní europoslanci požadují, aby přezkoumal, zda komise jednala právně.

Usnesení dnes podpořilo 345 europoslanců, proti bylo 104 a 29 se hlasování zdrželo.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com