Rusko hlásí zničení částí Patriotů, Kyjev dříve informoval o ruském zásahu maket

Ruské střely Iskander zničily dvě odpalovací zařízení systémů protivzdušné obrany Patriot u města Južne v Oděské oblasti, informovalo dnes ruské ministerstvo obrany na platformě Telegram. Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk už v sobotu večer na stejném portále napsal, že Rusové zasáhli na dvou místech – včetně lokace u Južneho – makety. Podobná prohlášení stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

„Úderem z operačně taktického komplexu ‚Iskander‘ byla zničena dvě odpalovací zařízení systému protivzdušné obrany Patriot a radarová stanice ‚Žirafa‘ ukrajinských ozbrojených sil u obce Južnoje (ukrajinsky Južne – pozn. ČTK) v Oděské oblasti,“ oznámilo dnes ráno ruské ministerstvo obrany, které zprávu doplnilo videem, jež podle něj zničení dokazuje.

Kdy přesně se útok odehrál, Moskva nezmínila. Agentura Reuters poznamenala, že na videu jsou vidět exploze za denního světla na neobydlených místech u pobřeží a objekty je obtížné identifikovat. Kyjev na ranní tvrzení Moskvy nereagoval a Reuters podotkl, že zprávu nemohl nezávisle ověřit.

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu už dříve upozornila na sobotní příspěvek na Telegramu ukrajinského letectva, kde jeho velitel uvedl, že Rusové zaútočili Iskandery, ale zasáhli makety. Zveřejnil přitom podle BBC videa z ruských kanálů podporujících invazi. Záběry se podobají tomu, co dnes publikovalo ruské ministerstvo.

„Letiště Dolhinceve (Krivyj Rih) a okres Južne (Oděská oblast) – personál vzdušných sil úspěšně provedl pasivní obranná opatření. Děkujeme všem, kteří pomáhají s kvalitními modely letadel a systémů protivzdušné obrany,“ napsal Oleščuk, který zároveň uvedl, že ani jedna strana ze zřejmých důvodů nehovoří o svých ztrátách, ale rozhodl se učinit výjimku. „Abych společnosti vysvětlil, že ne vše je tak jednoznačné,“ napsal k ruským záběrům.

Ukrajinské letectvo v ranním příspěvku na Telegramu uvedlo, že nepřítel zaútočil v noci na dnešek dvěma balistickými střelami Iskander a 13 útočnými drony z Kurské oblasti, přičemž ukrajinská protivzdušná obrana všechny bezpilotní letouny zničila. O osudu Iskanderů se nezmiňuje. BBC podotkla, že šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak uvedl, že terčem raketového útoku bylo v noci město Pavlohrad, počet střel neupřesnil. Na místě podle něj nejsou žádné oběti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com