Ukrajina popřela, že je ochotna prodloužit smlouvu o tranzitu ruského plynu

Ukrajina popřela, že je připravena jednat o prodloužení klíčové smlouvy o tranzitu ruského plynu přes své území, jejíž platnost vyprší na konci letošního roku. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg. Slovenský premiér Robert Fico přitom ve středu po setkání se svým ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem uvedl, že tranzit plynu přes Ukrajinu do Evropy by mohl pokračovat. Dnes Fico zopakoval, že téma bylo předmětem jednání a naznačil i možný postup ohledně zajištění tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu.

„Postoj ukrajinské strany je jednoznačný: smlouva o tranzitu přestane platit na konci letošního roku,“ sdělil agentuře Bloomberg tiskový odbor premiéra Šmyhala. „S Rusy jednat nebudeme a kontrakt neprodloužíme,“ dodal.

Rusko v rámci nynější dohody nadále dodává plyn do Evropské unie. Podle analytiků z poradenské společnosti Energy Aspects existuje i bez prodloužení smlouvy možnost, že ruská plynárenská společnost Gazprom bude plyn zájemcům z EU dodávat prostřednictvích krátkodobých rezervací přepravních kapacit na Ukrajině.

Fico ve středu uvedl, že tranzit ruského plynu přes Ukrajinu byl jedním z témat jeho setkání se Šmyhalem. „Vznikla dohoda, že pravděpodobně tranzit ruského plynu přes Ukrajinu bude pokračovat, což je vynikající zpráva,“ řekl slovenský premiér. „To znamená, že budeme moci i my na Slovensku pokračovat v tranzitu tohoto plynu, z čehož pak budou profitovat nejenom naše podniky, ale bude z toho profitovat i Rakousko a Itálie,“ dodal.

„Chápu, z politických důvodů asi stěží může podepsat příslušný podnik z Ukrajiny smlouvu s Gazpromem. My tento problém nemáme. Když se najde nějaké řešení na tranzit, které zajistí Ukrajině tranzitní poplatky, já to uvítám. Toto bylo předmětem jednání mezi mnou a panem Šmyhalem,“ řekl dnes Fico novinářům.

Evropská unie uvalila na Rusko rozsáhlé hospodářské sankce v reakci na jeho útok na Ukrajinu. Dovoz ruského plynu EU sice nezakázala, snaží se však zbavit závislosti na dodávkách energetických surovin z Ruska. Pokles dodávek ruského plynu EU kompenzuje mimo jiné dovozem zkapalněného zemního plynu (LNG).

  Důvěra v českou ekonomiku druhý měsíc po sobě klesla, u spotřebitelů i firem

Do České republiky loni většina plynu proudila přes Německo z Norska a z terminálů na LNG na pobřeží Severního moře, tedy z Belgie, Nizozemska či Německa. Od října začal do Česka proudit i ruský plyn nakoupený na slovenském nebo rakouském trhu, jehož celkový podíl nakonec činil asi sedm procent celkové roční tuzemské spotřeby.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com