20. kolo: Sparta na úvod ligového jara vyhrála v Karviné, Plzeň jen remizovala

Fotbalisté Sparty na úvod jarní části ligové sezony zvítězili 3:0 na hřišti nováčka z Karviné a upevnili si první místo v tabulce. Další favorité naopak ve 20. kole nejvyšší soutěže zaváhali – Plzeň jen remizovala s Mladou Boleslaví 1:1 a Slovácko dokonce překvapivě prohrálo s Pardubicemi 1:2. České Budějovice nečekaně rozstřílely Ostravu 3:0 a v neúplné tabulce jsou poslední už jen o skóre. Liberec porazil Olomouc 2:0.

Spartu poslal v Karviné v prvním poločase do vedení povedenými „nůžkami“ kapitán Ladislav Krejčí a po přestávce zvýšili Adam Karabec s Janem Kuchtou. Obhájce titulu v nejvyšší soutěži posedmé za sebou zvítězil a vede tabulku o osm bodů před pražským rivalem Slavií, která má dva zápasy k dobru.

Letenští prohráli jediný z dosavadních 14 vzájemných ligových utkání a Karvinou v lize porazili poosmé za sebou. Zároveň se ideálně naladili na čtvrteční úvodní duel vyřazovací fáze Evropské ligy na půdě úřadujícího tureckého mistra Galatasaraye Istanbul. Karvinští šest kol po sobě nezvítězili a zůstali v tabulce čtrnáctí.

Plzeň poslal proti Boleslavi do vedení v 63. minutě Tomáš Chorý, ale v 88. minutě vyrovnal z penalty Tomáš Ladra. Západočeši v nejvyšší soutěži ztratili body po sérii tří vítězství. Na domácím stadionu nevyhráli potřetí z posledních čtyř ligových duelů.

Viktoria zůstala třetí a má k dobru odložené utkání v Ostravě, které odehraje v úterý. Mladoboleslavským vyšla soutěžní premiéra pod trenérem Davidem Holoubkem. Čekání na ligové vítězství nicméně protáhli na šest zápasů a patří jim šestá pozice.

Slovácko klopýtlo s Pardubicemi a v nejvyšší soutěži nebodovalo po sedmi utkáních. Východočeši vedli od 14. minuty po brance Tomáše Zlatohlávka, v 89. minutě srovnal Rigino Cicilia a využil tak přesilovku, kterou domácí hráli od poloviny druhého dějství a vyloučení Dominika Mareše. V první minutě nastavení ale navzdory oslabení rozhodl po brejku hostující Michal Hlavatý. Slovácko zůstalo čtvrté, Pardubice po druhé ligové výhře po sobě třinácté.

Zimní olympiáda v roce 2030 bude ve Francouzských Alpách, další v Salt Lake City

Českobudějovičtí dali všechny tři góly proti Ostravě mezi 59. a 69. minutou, kdy se postupně trefili Samuel Šigut, Martin Králik a nigerijský ofenzivní univerzál Musa Alli. Dynamo vyhrálo v lize po osmi utkáních, přesto zůstává v tabulce poslední o skóre za Zlínem, který má dva duely k dobru. Baník v nejvyšší soutěži podruhé za sebou a počtvrté z posledních pěti zápasů nebodoval a propadl se na osmou pozici.

O vítězství Liberce nad Olomoucí svými premiérovými góly v nejvyšší soutěži rozhodli Nicolas Penner a Filip Horský. Severočeši v lize porazili Sigmu poprvé po šesti zápasech od října 2021, připsali si pátou domácí výhru v nejvyšší soutěži za sebou a bodově se na sedmém místě vyrovnaného středu tabulky dotáhli na dnešního soupeře. Pátí Hanáci ale mají k dobru odložený zápas v Teplicích.

V neděli jsou na programu zbylé tři duely 20. kola. Teplice přivítají Zlín, Hradec Králové bude hostit Bohemians 1905 a na závěr Slavia nastoupí proti Jablonci.

Výsledky 20. kola první fotbalové ligy

1. FC Slovácko – FK Pardubice 1:2 (0:1)

Branky: 89. Cicilia – 14. Zlatohlávek, 90.+1 Hlavatý. Rozhodčí: Volek – Hájek, Žurovec – Zelinka (video). ŽK: Daníček – Mareš, Daněk, Brdička, Chlumecký. ČK: 68. Mareš. Diváci: 4723.

Dynamo České Budějovice – Baník Ostrava 3:0 (0:0)

Branky: 59. Šigut, 66. Králik, 69. Alli. Rozhodčí: Pechanec – Ratajová, Novák – Všetečka (video). ŽK: Hellebrand, Tranziska, Alli, Šípoš – Lischka. Diváci: 2457.

Slovan Liberec – Sigma Olomouc 2:0 (0:0)

Branky: 48. Penner, 80. Horský. Rozhodčí: Berka – Hrabovský, Šafránková – Szikszay (video). ŽK: Sláma, Pospíšil, Juliš, Singateh (všichni Olomouc). Diváci: 2427.

MFK Karviná – Sparta Praha 0:3 (0:1)

Branky: 31. Krejčí, 60. Karabec, 69. Kuchta. Rozhodčí: Rouček – Kříž, Pečenka – Adámková (video). ŽK: Holec, Bederka (oba Karviná). Diváci: 4238.

18. kolo ELH: Sparta porazila Plzeň a dotahuje Litvínov, vedení si upevnily Pardubice

Viktoria Plzeň – FK Mladá Boleslav 1:1 (0:0)

Branky: 63. Chorý – 88 Ladra z pen. Rozhodčí: Černý – Paták, Podaný – Petřík (video). Bez karet. Diváci: 9086.