Maďarská prezidentka Nováková abdikovala kvůli kontroverzní milosti

Maďarská prezidentka Katalin Nováková se rozhodla abdikovat. Oznámila to dnes v projevu vysílaném veřejnoprávní televizí. Reagovala tím na kritiku, že udělila milost muži, který kryl nadřízeného, jenž roky zneužíval chlapce v dětském domově.

Udělala jsem chybu,“ uvedla šestačtyřicetiletá Nováková. „Dnešek je posledním dnem, kdy k vám hovořím jako prezidentka,“ dodala. „Prosím o odpuštění ty, které jsem urazila, a také oběti, které to mohly vnímat tak, že nejsem na jejich straně,“ řekla.

Nováková loni v dubnu omilostnila zástupce ředitele dětského domova, který pomáhal bývalému šéfovi krýt jeho trestnou činnost. Ředitel byl odsouzen k osmi letům za zneužití nejméně deseti nezletilých chlapců v letech 2004 až 2016, jeho zástupce k více než třem letům odnětí svobody.

Informace o udělení milosti se podle agentury DPA objevily v médiích až minulý týden. Proti udělení milosti v pátek před sídlem maďarské prezidentky demonstrovala nejméně tisícovka lidí požadujících rezignaci. Také maďarská opozice vyzvala Novákovou, která je spojenkyní a bývalou ministryní premiéra Viktora Orbána, aby odstoupila. Prezidentkou byla od května 2022.

Odpůrci Orbánovy strany Fidesz kvůli skandálu obviňují její představitele z pokrytectví, protože vystupují jako ochránci dětí. Orbán tento týden v reakci na skandál oznámil, že navrhne novelu ústavy, která by zakázala udělit milost odsouzeným pachatelům zločinů na dětech. „Pro pedofily žádná milost být nesmí,“ uvedl ve čtvrtek premiér na facebooku.

Bývalá maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová, která milost rovněž podepsala, dnes uvedla, že odstoupí z veřejného života, vzdá se křesla v parlamentu a vedoucího místa na kandidátce strany Fidesz do Evropského parlamentu.

Nováková byla první ženou v maďarské historii, která se stala hlavou státu. Agentura DPA nicméně upozorňuje, že v Maďarsku hrají hlavy státu pouze ceremoniální roli. Volí je parlament, a to obvykle na doporučení nejsilnější strany. Novákovou do funkce navrhl premiér Orbán. Prezidentské pravomoci do zvolení nové hlavy státu převezme předseda parlamentu László Kövér.

  Při izraelském útoku v Pásmu Gazy zemřel jeden z velitelů Islámského džihádu

Nováková není první hlavou moderního maďarského státu, která se vzdala prezidentské funkce. V roce 2012 abdikoval tehdejší prezident Pál Schmitt, kterému krátce před tím univerzita odebrala kvůli plagiátorství doktorát. Rovněž Schmitt byl kandidátem strany Fidesz premiéra Orbána. Ve funkci jej nahradil János Áder, předchůdce Novákové.

U sídla prezidentky se dnes sešlo kolem 200 lidí, kteří původně chtěli demonstrovat za odchod Novákové. Oznámení o prezidentčině rezignaci účastníci shromáždění přivítali, vyjádřili však názor, že tento krok není dostatečný k zásadní změně Orbánova systému řízení země. „Jsem ráda, že rezignovala, ale myslím si, že takhle se věci nevyřeší. Ona není hlavní zločinec, je třeba se podívat až nahoru,“ uvedla podle agentury AP jedna účastnice shromáždění.

Šéfka opoziční liberální strany Momentum Anna Donáthová uvedla, že vláda se ve skutečnosti o děti nezajímá a že rodina je pro vládní představitele pouze prázdnou frází. Dodala, že maďarská společnost potřebuje silné ženské vzory, ale nikoliv takové, jako je Nováková. Demokratická koalice, další opoziční uskupení, uvedla, že bude usilovat o přímou volbu prezidenta. Šéf parlamentního klubu Fideszu Máté Kocsis uvedl, že Nováková a Vargová učinily „zodpovědné rozhodnutí“, a vyjádřil oběma vděčnost za jejich práci.

Podle agentury APA se už spekuluje o nástupci Novákové. Zmiňován je například ministr obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky či bývalý ústavní soudce, diplomat a ministr László Trócsányi.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com