USA zkoumají nálety Izraele v Gaze a zda nepoužil v Libanonu bílý fosfor

Spojené státy prověřují několik izraelských náletů v Gaze, při kterých zahynuly desítky civilistů. Zkoumají také, zda Izrael v Libanonu nepoužil bílý fosfor zakázaným způsobem. Jde o součást vyšetřování, které vede americké ministerstvo zahraničí a které má zjistit, zda Izrael nezneužil americké bomby a rakety k zabíjení civilistů, řekli američtí představitelé deníku The Wall Street Journal (WSJ). Izraelská armáda se k informacím o americkém vyšetřování nevyjádřila.

Jedním z útoků, které americké ministerstvo zahraničí podle WSJ prověřuje, je letecký útok na hustě obydlený uprchlický tábor Džabálija u města Gaza z 31. října, kdy zahynulo přes 125 lidí. Izrael tvrdil, že cílil na velitele palestinského hnutí Hamás v tunelu pod výškovou budovou. Vyšetřovatelé mají podezření, že Izrael při úderu použil bombu vážící 900 kilogramů, která mohla být od USA. Úřad OSN pro lidská práva uvedl, že úder zabil velký počet civilistů a mohl by být válečným zločinem. Izraelští činitelé odmítli sdělit, jaký typ zbraně použili.

Kromě útoku na tábor Džabálija vyšetřují Američané také možné použití bílého fosforu při izraelských útocích v Libanonu v polovině října. Bílý fosfor je hořlavá látka, která se dává do dělostřeleckých granátů a bomb a používá se k maskování přesunů na bojišti, kde vytváří hustý kouř. Pro tyto účely je její použití legální, zakázána je ale v oblastech, kde jsou civilisté.

Izraelská armáda čelila kritice za používání munice s bílý fosforem při operaci Lité olovo v Pásmu Gazy v lednu 2009, jejímž cílem byli ozbrojenci z hnutí Hamás. Tato operace, která zahrnovala i pozemní invazi izraelské armády do Pásma Gazy, skončila po třech týdnech příměřím a v Pásmu Gazy při ní zemřelo přes 1400 lidí, podle palestinských údajů většinou civilistů. Za použití munice s bílým fosforem v Pásmu Gazy v roce 2009 izraelská armáda potrestala jednoho ze svých generálů a v roce 2013 slíbila, že tuto munici z arzenálu vyřadí.

  Média: ČSSR se snažila infiltrovat do britské královské rodiny

Libanonská státní tisková agentura informovala o několika říjnových útocích s použitím bílého fosforu v jižní části země a libanonská mise při OSN dostala pověření ministerstva zahraničí, aby podala stížnost Radě bezpečnosti. Izraelská armáda tvrdí, že použila bílý fosfor v souladu s mezinárodním právem.

Izraelská ofenziva v Gaze a tamní zhoršující se humanitární krize dostala šéfa Bílého domu Joea Bidena několik měsíců před prezidentskými volbami do choulostivé situace, uvedl The Wall Street Journal. Bidenova podpora Izraele vyvolala odpor některých voličů v klíčových státech, kteří odsuzují velký počet civilních obětí v Gaze. Podle úřadů v Gaze vedených Hamásem si izraelské bombardování a pozemní operace v Pásmu Gazy vyžádaly přes 28.000 obětí z řad Palestinců, většinou šlo o ženy, děti a mladistvé.

Američtí úředníci provádějí vyšetřování v rámci procesu zahájeného loni na podzim, ještě před začátkem války v Gaze. Jeho cílem má být dát USA víc nástrojů k omezení vojenské pomoci zemím, které zneužily americké zbraně. Pokud vyšetřovatelé dospějí k závěru, že Izrael americké zbraně zneužil, mohou například doporučit přerušení dodávek vojenské pomoci či navrhnout omezení jejich používání.

Mluvčí ministerstva zahraničí Matt Miller však uvedl, že nejde o rychlé šetření, které by obratem vedlo ke změně politiky. „Tento proces nemá fungovat jako mechanismus rychlé reakce,“ řekl Miller. „Je spíše určen k systematickému vyhodnocování incidentů, které způsobily újmu civilnímu obyvatelstvu, a k vypracování vhodných politických opatření, která by snížila riziko výskytu takových incidentů v budoucnu,“ dodal.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com