Fiala: Vláda problémy zemědělců řeší i v EU, například omezení byrokracie

Vláda problémy zemědělců bere vážně a pracuje na jejich řešení, a to i v rámci Evropské unie. Premiér Petr Fiala (ODS) tak po dnešní návštěvě rodinné farmy Hole ve Velkých Přílepech u Prahy reagoval na protesty českých zemědělců vůči politice EU. Česko podle něj usiluje na evropské úrovni o snížení zbytečné byrokracie pro farmáře nebo o omezení kontrol. Dnes v podvečer Evropská komise následně představila návrhy na zjednodušení administrativní zátěže pro zemědělce a další opatření, která mají zmírnit tlak, jemuž zemědělci čelí

Silná regulace a byrokracie netěší nikoho, uvedl premiér. „Musíme pokročit v digitalizaci a snížit množství kontrol, aby se farmáři mohli věnovat své práci. A přesně na tom už ministerstvo zemědělství pracuje,“ řekl Fiala.

Připomněl, že ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes o požadavcích protestujících zemědělců jednal s eurokomisařem pro životní prostředí Virginijusem Sinkevičiusem a v pondělí se zúčastní mimořádného jednání ministrů zemědělství v Bruselu. Už na posledním jednání Česko předložilo návrh, ve kterém po Evropské komisi požaduje co nejrychlejší úpravu metodiky ke kontrolám, aby jich výrazně ubylo.

Výborný dnes novinářům řekl, že s některými výhradami farmářů, které se týkají vysoké byrokratické zátěže nebo množství kontrol, souhlasí. Zopakoval, že cíle unijní Zelené dohody pro Evropu (tzv. Green Deal), proti kterým zemědělci také protestovali, musí být reálné.

K hranicím se Slovenskem, Polskem a Německem dnes v Česku na protest proti politice EU vyjelo asi 3000 kusů zemědělské techniky. Farmáři protestovali také v centrech některých velkých měst. Do protestu se podle Agrární komory ČR zapojilo několik tisíc českých zemědělců. Prezident komory Jan Doležal označil situaci farmářů za „skutečně zoufalou“.

Evropská komise dnes v podvečer představila návrhy na zjednodušení administrativní zátěže pro zemědělce a další opatření, která mají zmírnit tlak, jemuž zemědělci čelí. Chtěla by mimo jiné zjednodušit některé podmínky, které musí farmáři v Evropské unii splňovat pro získání dotací, či snížit počet kontrol v zemědělských podnicích až o 50 procent. V pondělí se návrhy budou zabývat ministři zemědělství 27 členských států EU, kteří se sejdou v Bruselu.

  Skupinu PPF řídí čtyřčlenný výbor. Jednání se účastní Renáta Kellnerová

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com