V severokorejských balistických raketách KN-23 a KN-24, kterými Rusko tento měsíc zaútočilo na Kyjev, se našly elektronické součástky čínských, japonských, evropských a amerických společností, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na své zdroje z bezpečnostních orgánů. Už dříve na častý západní původ součástek severokorejských raket upozornila britská organizace Conflict Armament Research, která monitoruje dodávky zbraní do oblastí konfliktu.
V raketách, které dopadly v únoru na Obolonskou čtvrť, se podle dnešní zprávy Ukrajinské pravdy našly součástky firem, jako jsou německá Siemens, americké Fairchild Semiconductor a Analog Devices nebo japonská NSK/NSK Automation. Šlo o jednočipové počítače, převodníky, zdroje napájení nebo patch antény.
Britská organizace Conflict Armament Research (CAR) se ve svém dřívějším vyšetřování zaměřila na severokorejskou raketu použitou v lednu při útoku na Charkov na východě Ukrajiny. Podle jejího zjištění 75 procent z 290 zkoumaných součástek vyrobily firmy se sídlem v USA a 16 procent firmy z Evropy.
CAR ve své zprávě firmy přímo nejmenovala vzhledem k tomu, že podle ní nejsou žádné důkazy o tom, že by tyto společnosti své součástky vědomě dodávaly do KLDR. Komponenty se podle zprávy patrně ztratily z dohledu v nepřehledném globálním dodavatelském řetězci, když je společnosti prodaly svým mezinárodním distributorům.
Z těchto zjištění nicméně vyplývá, že KLDR „si vytvořila rozsáhlou nákupní síť, která je schopná nepozorovaně obcházet sankční režimy“, uvedla CAR. Sankce proti Severní Koreji uplatňují kvůli jejímu jadernému a zbrojnímu programu Evropská unie, Rada bezpečnosti OSN a řada jednotlivých států včetně USA.
Mezi další zjištění britské organizace patří, že některé ze součástek rakety byly vyrobeny až v roce 2023 a že raketa byla sestavena nejdříve v březnu loňského roku. KLDR byla tedy schopna své rakety sestrojit a dodat do Ruska velice rychle. Rusko podle Kyjeva vypálilo na Ukrajinu od konce prosince už nejméně 24 severokorejských raket.