V Rusku zatkli desítky lidí uctívajících památku Navalného

V Moskvě dnes na Borisovském hřbitově pochovali významného kritika Kremlu a ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, který zemřel v polovině února ve věku 47 let ve vězení za polárním kruhem. S Navalným se přišli rozloučit jeho rodiče a tisíce jeho příznivců, přítomno bylo i množství policistů. Průběh smutečního obřadu byl do pozdního odpoledne poklidný a policisté nezatýkali, uvedli Navalného spolupracovníci, kteří celou událost živě komentovali na internetu. Server OVD-Info pozdě večer informoval, že v různých ruských městech včetně Moskvy bylo v souvislosti s pietními akcemi věnovanými Navalnému zadrženo více než 90 osob.

Ještě ráno nebylo jasné, zda a nakolik se do loučení s jednou z nejvýraznějších tváří ruské opozice budou vměšovat úřady. Přípravy pohřbu tento provázely komplikace: Navalného tým uvedl, že měl problémy s nalezením místa posledního rozloučení či se zajištěním pohřební služby, která by zesnulého převezla.

Opozičníkova mluvčí Kira Jarmyšová dnes dopoledne uvedla, že ruské úřady ani po několika hodinách nepředaly rodině tělo zesnulého, krátce na to nicméně rakev s pozůstatky kritika Kremlu zamířila z márnice do chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino, kde po poledni SEČ následovala pieta. Zúčastnilo se jí několik stovek lidí, další tisíce se shromáždily před kostelem.

Na posledním rozloučení ve svatostánku byla podle agentury AP mimo jiné Navalného matka i otec. Julija Navalná se s manželem rozloučila na sociálních sítích, do Ruska nepřijela. Spolu s dcerou a synem zůstává podle médií z bezpečnostních důvodů v zahraničí. Samotná pieta byla velmi krátká, uvedli Navalného spolupracovníci. Ruské úřady podle nich vyvíjely tlak na duchovní, aby poslední rozloučení, během něhož Navalnyj podle pravoslavných zvyků ležel v otevřené rakvi, bylo co nejkratší.

Poté Navalného pochovali v hrobě u vchodu do Borisovského hřbitova. Přítomna byla jeho rodina či diplomaté. Hrobníci rakev do země spustili za zvuků skladby My Way amerického zpěváka Franka Sinatry a hudby z amerického snímku Terminátor 2, který byl Navalného oblíbeným.

  Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

I Borisovský hřbitov, stejně jako předtím chrám Ikony Matky Boží, byl obehnaný zátarasy a obklopený množstvím policistů. Současný vedoucí českého velvyslanectví v Moskvě Jiří Čistecký, který se s hrstkou dalších představitelů zahraničních zastupitelských úřadů pohřbu zúčastnil, ČTK popsal, že musel hodinu před uložením rakve do hrobu projít bezpečnostními rámy; krátce na to policie přestala na hřbitov pouštět další lidi. „Byla to atmosféra smutku, dojetí,“ řekl diplomat, podle kterého ale rozhodně nebylo z davu cítit odevzdání. Loučení ukázalo, že obyčejným lidem není lhostejné, co se v Rusku děje, a že nesouhlasí s poměry v zemi, uvedl Čistecký v prohlášení českého ministerstva zahraničí.

Borisovský hřbitov se dnes podle oficiálního rozpisu měl zavřít v 17:00 moskevského času (15:00 SEČ). Okolními ulicemi ale i po této hodině proudily davy lidí, z nichž někteří přišli ze zhruba 2,5 kilometru vzdáleného prostranství před chrámem, ve kterém se konala pieta. Poté, co se rakev s opozičníkovým tělem po obřadu vydala ke hřbitovu, zamířilo procesí truchlících stejnou trasou. Tisíce lidí přitom vykřikovaly protiválečná hesla i politikovo jméno. Někteří podle agentury Reuters prohlásili, že neodpustí úřadům jeho smrt.

Před hřbitovem se vytvořila fronta truchlících a policie k Navalného hrobu podle ruských médií pouštěla lidi po skupinkách i po zavírací době. Nezávislá ruská média ještě večer informovala, že lidé se nechtějí rozejít a stále čekají na vstup na hřbitov. K 22:00 moskevského času (20:00 SEČ) policie jeho bránu uzavřela, napsal server Mediazona s odkazem na svědky. Lidé, kteří se k Navalného hrobu nedostali, podle něj nechávají květiny v okolí hřbitova.

Bezpečnostní složky dnes v 19 ruských městech jako je Novosibirsk, Omsk nebo Jekatěrinburg zadržely v souvislosti s pietními akcemi věnovanými památce Navalného nejméně 91 lidí, uvedl pozdě večer projekt OVD-Info, jenž monitoruje aktivity ruských bezpečnostních sil a problematiku lidských práv. V samotné Moskvě evidoval 14 zatčených. Někteří lidé skončili v policejních vozech poté, co položili květiny na památku Navalného.

  Jih Evropy svírá vlna veder, teploty nad 40 stupňů hlásí Itálie i Španělsko

Stanice BBC uvedla, že Rusko dnes vidělo největší shromáždění opozice od uvěznění Navalného v lednu 2021. Veřejné demonstrace jsou v Rusku riskantní a vzácné, zvláště od začátku ruské invaze na Ukrajině, podotkla agentura Reuters a upozornila, že za poslední dva roky ruské bezpečnostní síly zadržely více než 20.000 lidí. Nejméně 400 lidí policie zadržela jen za položení květin v den Navalného smrti, upozornila BBC.

Památku Navalného dnes uctilo také několik desítek lidí převážně ruské národnosti na náměstí Borise Němcova u ruského velvyslanectví v Praze. Lidé na náměstí přinesli svíčky a květiny, památku ruského opozičníka si připomněli modlitbou a písněmi za doprovodu akustické kytary.

Navalnyj, který odhaloval korupci na vrcholu ruského režimu, byl roky hlavní tváří ruské opozice. Podle ruských úřadů náhle zemřel v polovině února v trestanecké kolonii za polárním kruhem, kde si odpykával mnohaletý trest. Na jeho úmrtím listu stojí, že zemřel z přirozených příčin. Ruská opozice i řada západních představitelů klade vinu za Navalného úmrtí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Kreml popřel, že by se na smrti opozičního předáka podílel stát.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com