Rusko není na Ukrajině agresorem, řekl šéf slovenské vládní strany SNS

Rusko není v konfliktu na Ukrajině agresorem, Rusko hájí své zájmy, řekl šéf slovenské vládní strany SNS a místopředseda parlamentu Andrej Danko. Řešením konfliktu na Ukrajině je podle něj vytvoření demilitarizované zóny po vzoru Kypru. Danko také kritizoval rozhodnutí české vlády pozastavit společná jednání se slovenským kabinetem a českého premiéra Petra Fialu také za jeho schůzku s lídrem slovenské opozice.

Bratislava za nynější vlády premiéra Roberta Fica sice zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob, ruskou invazi na Ukrajinu ale oficiálně označuje za porušení mezinárodního práva a podporuje územní celistvost napadené země.

„Život není bílý a černý. Každý v tom prsty má, i Ukrajinci, kteří nezvládli přístup k ruské národnostní menšině. Rusové přišli na území s pocitem pomoci svému národu,“ uvedl předseda Slovenské národní strany Danko v rozhovoru v rozhlasovém pořadu veřejnoprávního RTVS k tomu, kdo je v konfliktu na Ukrajině agresorem a k ruské invazi do sousední země z února 2022.

Na dotaz moderátorky ohledně porušení mezinárodního práva Ruskem Danko reagoval, že mezinárodní právo porušuje Izrael, a položil řečnickou otázku, kolikrát mezinárodní právo porušily Spojené státy.

„Postavit se na stranu Ukrajiny není řešením problému, protože je to jen eskalováním napětí. Pro mě je řešením demilitarizovaná zóna mezi Ruskem a Ukrajinou, jako na Kypru,“ uvedl Danko.

Území kyperského ostrova je rozděleno na dvě části od roku 1974, kdy Turecko vyslalo na Kypr vojáky v reakci na puč kyperských Řeků podporovaných vojenskou juntou v Aténách. Na zhruba třetině ostrova pak byla v roce 1983 vyhlášena Severokyperská turecká republika, kterou uznává jen Ankara. V nárazníkové zóně, která odděluje řeckou a tureckou část ostrova, jsou rozmístěni příslušníci kontingentu OSN.

Danko rovněž kritizoval rozhodnutí české vlády pozastavit konzultace s Ficovým kabinetem v reakci na rozdílný postoj ČR a Slovenska na klíčová zahraniční témata, která se projevila hlavně ve vztahu k Ukrajině. „Toto byla velmi neslušná diplomatická reakce ve vztahu k naší vládě. Toto si naše vláda nezaslouží, jak se zachoval pan Fiala,“ řekl Danko.

  Podle USA má Rusko v Donbasu územní zisky, ukrajinská obrana je ale účinná

Českého premiéra Danko kritizoval také za jeho dnešní schůzku se šéfem nejsilnějšího opozičního slovenského hnutí Progresivní Slovensko Michalem Šimečkou. „Je směšné, když Fiala odmítne jednání s Ficem a dnes přijme toho popletu Šimečku. Je jasné, že pan Fiala hraje politiku s našimi liberály, aby právě naši vládu znevažoval,“ uvedl Danko. Tvrdil rovněž, že Šimečka nemá žádný mandát na schůzku s předsedou české vlády.

V rozhlasovém pořadu, ve kterém Danko vystoupil jako kandidát na prezidenta v nadcházející přímé volbě hlavy slovenského státu, politik dále řekl, že by v první řadě byl prezidentem vládní koalice. Obhajoval vládu pevné ruky a za vzor dal maďarského premiéra Viktora Orbána, který je nepřetržitě u moci od roku 2010.

Danko, který podle sondáží nemá šanci vyhrát prezidentské volby, v pořadu RTVS nešetřil výpady vůči opozici či prezidentce Zuzaně Čaputové, kterou označil za proamerickou političku.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com