Biden kritizoval Trumpa za schůzku s Orbánem, který prý usiluje o diktaturu

idnes.cz

Americký prezident Joe Biden v pátek kritizoval svého předchůdce ve funkci Donalda Trumpa za schůzku s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který podle něj usiluje o nastolení diktatury. Napsala to dnes agentura AFP.

„Víte, s kým se dnes setká v Mar-a-Lago?“ ptal se Biden na předvolebním shromáždění ve Filadelfii. „S Orbánem z Maďarska, který prostě a jednoduše řekl, že si myslí, že demokracie nefunguje, a chce (nastolit) diktaturu,“ dodal.

„Vidím budoucnost, kdy budeme demokracii bránit, ne ji oslabovat,“ prohlásil také 81letý demokratický politik, který se podle všeho s republikánem Trumpem v listopadu znovu střetne v prezidentských volbách. Právě obrana demokracie a demokratických hodnot je jedním z hlavních témat Bidenovy kampaně.

Orbán se s Trumpem sešel v jeho floridském sídle v pátek v podvečer, čímž podle agentury AP pokračoval v ukazování přízně autokratickým vůdcům, kteří jsou součástí celosvětového odporu proti demokratickým tradicím.

Orbán zveřejnil k setkání s Trumpem několik příspěvků na facebooku a instagramu. „Maďarsko potřebuje mír. Mír se jmenuje Donald Trump,“ napsal k jednomu z videí, v nichž hovoří o válce na Ukrajině, kterou před více než dvěma lety rozpoutalo Rusko.

Maďarská vláda byla donedávna v Evropské unii jedinou, která udržuje kontakty s Ruskem navzdory ruské invazi na Ukrajinu. Po nástupu premiéra Roberta Fica k moci loni na podzim smířlivou politiku vůči Moskvě zastává i Slovensko. Trump tlačí na své republikánské příznivce v Kongresu, aby blokovali 60 miliard dolarů (kolem 1,4 bilionu Kč) na podporu Kyjeva, k jehož schválení vyzývá Biden, připomněla AFP.

„Návštěva se zaměřila na budování vztahů mezi americkými a maďarskými konzervativci a na výhody, které by mohlo přinést listopadové zvolení Trumpa prezidentem,“ řekl k setkání agentuře AFP Orbánův spolupracovník Gladden Pappin. Podle Trumpovy prezidentské kampaně maďarský premiér s exprezidentem jednali o „řadě otázek, které se týkají Maďarska a Spojených států, včetně zásadní důležitosti silných a bezpečných hranic, které by chránily suverenitu každého národa“.

  Stětí ukrajinského válečného zajatce: Rusové zveřejnili na internetu šokující záběry brutální vraždy

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com