ČNB zahájila řízení s Podnikatelskou družstevní záložnou

Česká národní banka (ČNB) dnes zahájila správní řízení s Podnikatelskou družstevní záložnou (PDZ) směřující k odnětí povolení působit jako družstevní záložna. Důvodem jsou přetrvávající závažné nedostatky v její činnosti. Záložně bylo předběžným opatřením zakázáno přijímat vklady a poskytovat úvěry. Vyplácení vkladů omezeno není. Centrální banka dnes o rozhodnutí informovala na webu. V záložně měl v minulosti peníze uložené i současný premiér Petr Fiala (ODS).

Podnikatelská družstevní záložna je podle ČNB velmi malou úvěrovou instituci, jejíž bilanční suma je nižší než 150 milionů korun. Provázanost s jinými účastníky finančního systému je zanedbatelná, a tak selhání nemá dopad na stabilitu českého finančního trhu, uvádí centrální banka.

Současně se zahájením správního řízení bylo PDZ předběžným opatřením s okamžitou účinností zakázáno přijímat vklady a poskytovat úvěry. „Dále jí byla uložena omezení týkající se nakládání s aktivy a pasivy a omezení týkající se hotovostních operací,“ uvádí ČNB. Protože je záložna schopna splácet své závazky, neiniciovala centrální banka postup pro výplatu náhrad pojištěných vkladů.

V záložně měl od června 2015 do listopadu 2020 vklad, a tedy i podíl současný premiér Fiala. Na běžném účtu měl uloženo 950.000 korun. Fiala v minulosti nezapsal podíl v kampeličce do majetkového oznámení. Opomenutí zdůvodnil tím, že měl v záložně běžný účet a neuvědomil si, že to znamená současně i podíl.

Opozice žádala vysvětlení a počátkem letošního února se neúspěšně pokusila prosadit mimořádnou schůzi Sněmovny ke kauze Fialova podílu v záložně. Premiér byl podle tehdejšího vyjádření předsedkyně poslanců ANO Aleny Schillerové podílníkem v záložně „sdružující zájmy české galerky“, označila ji za „nefalšované Palermo.“

Podílník záložny Pavel Wurst podal kvůli transakcím záložny trestní oznámení, uvedl koncem letošního ledna web Seznam Zprávy. Podíl v záložně měli podle něj vedle Fialy i někteří další politici ODS.

  Guvernérem ČNB Zeman jmenoval Aleše Michla, ten navrhne ponechání sazeb

Podle výroční zprávy zveřejněné na webu záložny měla PDZ v roce 2022 zisk necelých 370.000 korun. Celkový objem vkladů ke konci roku 2022 činil 357,5 milionů Kč a členů záložny bylo 150.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com