Rusko udeřilo na Charkov leteckými bombami, zahynul jeden člověk

Rusko možná použilo nový typ řízené bomby při útoku na východoukrajinský Charkov. S odvoláním na ukrajinské činitele to večer napsala agentura Reuters. Ruská invazní armáda na město zaútočila leteckými pumami, poprvé od roku 2022, uvedl dříve náčelník vyšetřovacího oddělení policie v Charkovské oblasti Serhij Bolvinov. Vzdušný úder podle nejnovější bilance místních úřadů připravil o život nejméně jednoho člověka a dalších 19 jich zranil, včetně několika dětí.

Podle šéfa charkovské policie Volodymyra Tymoška Moskva mohla použít nový typ řízených bomb, které označil jako UMPB D-30. „Je to něco mezi řízenou leteckou bombou, kterou (Rusové) v poslední době používají, a střelou. Je to takříkajíc létající bomba,“ řekl Tymoško na místě úderu. Bolvinov informoval o leteckých bombách, které označil za levnou obdobu řízené střely. „Jedná se o UMPB D-30 SN, vyrobenou na bázi (bomby) FAB-250,“ uvedl Bolvinov s tím, že informace se prověřují. O použití jiného typu zbraně než obvykle hovořil podle webu RBK-Ukrajina i oblastní šéf Oleh Syněhubov, jenž zmínil řízenou munici velké ráže.

FAB-250 je ničivá nenaváděná letecká puma o váze 250 kilogramů, která se shazuje s letadel a je určená k útokům na vojenské cíle, jako jsou opevnění nebo bunkry. Americký Institut pro studium války (ISW) před několika týdny napsal, že Rusko útočí na Ukrajinu i pomocí vylepšených klouzavých bomb. V případě UMPB D-30 SN jde v podstatě o modernizaci neřízené bomby FAB ze sovětské éry na řízenou klouzavou pumu, citoval institut jednoho z mluvčích ukrajinské armády Dmytra Lychového.

Charkov i Charkovská oblast jsou terčem ruských vzdušných úderů téměř denně. Použití naváděných bomb velké ráže na Charkov je nicméně neobvyklé, podotkl Reuters. Ukrajinské úřady pravidelně informují o ruských útocích pomocí dronů nebo raket S-300 na toto druhé největší ukrajinské město, které se nachází nedaleko hranic s Ruskem. Původně protiletecké střely S-300 Moskva používá i proti pozemním cílům.

  U Avdijivky se soustředí nejméně 40 tisíc ruských vojáků. Ukrajinců je u města mnohonásobně méně

Starosta Charkova Ihor Terechov dnešní ruský úder označil za „další krvavý teror proti Ukrajincům“ a sdělil, že mezi zraněnými jsou čtyři děti. Ukrajinští činitelé hlásí poškození obytných budov, zdravotnického zařízení a školy. Před poničenou pětipodlažní budovou byly vidět trosky a na zakrvavené zemi zakryté tělo ležící vedle bicyklu, popsal Reuters.

Rusko se k informacím z Charkova nevyjádřilo. Moskva navzdory množícím se svědectvím o opaku dlouhodobě popírá, že na Ukrajině útočí na civilisty. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva k závěru loňského roku evidoval nejméně 10.000 zabitých civilistů a 18.500 zraněných od začátku války, skutečný počet obětí však bude mnohem vyšší.

Terčem útoků se stal dnes odpoledne také Mykolajiv na jihu země, kde bylo zraněno šest lidí, informovali podle serveru Ukrajinska pravda tamní představitelé. Na Mykolajiv Rusové podle ukrajinského letectva zaútočili balistickou raketou Iskander. Jeden z raněných po útoku na Mykolajiv je ve vážném stavu, sdělil šéf oblastní správy Vitalij Kim. Zpráva o jedné oběti ruského ostřelování dnes přišla také z Nikopolu na jihu země.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com