Rusové se hlásí do armády, chtějí pomstu za útok v Krasnogorsku, tvrdí Moskva

Od začátku roku vstoupilo do ruské armády více než 100.000 nových vojáků. Jen za posledních deset dní se ke službě ve speciální vojenské operaci, jak Moskva říká své válce vedené proti Ukrajině, smluvně zavázalo 16.000 občanů. Podle agentury TASS to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. To zájem vysvětluje touhou Rusů po pomstě za nedávný teroristický útok u Moskvy, což prý od minulého týdne lidé uvádějí jako hlavní důvod svého vstupu do armády.

Útok skupiny ozbrojenců v koncertní síni v Krasnogorsku na okraji Moskvy z 22. března si podle úřadů vyžádal nejméně 144 mrtvých a 551 zraněných. K činu se opakovaně přihlásila teroristická organizace Islámský stát, Moskva ho přesto spojuje s Ukrajinou. Kyjev jakoukoli odpovědnost odmítá.

„Za poslední týden a půl zaznamenala vojenská odvodová místa výrazný nárůst počtu těch, kteří chtějí podepsat smlouvu o účasti ve speciální vojenské operaci. Každý den do armádních kanceláří v celé zemi přijde až 1700 osob, aby se přihlásily k vojenské službě. Celkem za posledních deset dní podepsalo smlouvy o účasti ve speciální vojenské operaci asi 16.000 občanů,“ cituje ruské ministerstvo obrany agentura TASS.

Rusko od února 2022 vede válku proti Ukrajině, pro niž potřebuje stále další vojáky. Ukrajinská strana dosavadní ruské ztráty odhaduje na zhruba 445.000 mužů.

V září 2022 prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, první od druhé světové války, jejímž prostřednictvím se snažil povolat 300.000 vojáků. Ruská propaganda vykresluje vojáky jako hrdiny, mnohé muže ale motivují i vysoké platy, které násobně převyšují odměny v civilní sféře, píše Reuters.

ČTK

  Rusko shání dělostřeleckou munici a rakety v KLDR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com