MZV vyzývá Čechy k opuštění Íránu, v Izraeli mají dbát zvýšené opatrnosti

České ministerstvo zahraničí (MZV) dnes vydalo varování před cestami do Íránu a vyzvalo české občany, kteří v zemi pobývají, k opuštění země. Uvedlo to dnes ve zprávě v cestovatelském systému Drozd. Důvodem jsou podle MZV aktuální specifická bezpečnostní rizika pro občany EU v Íránu v kontextu současné vnitřní i mezinárodní politické situace. Čechům pobývajícím v Izraeli pak české ministerstvo doporučuje dbát zvýšené opatrnosti.

Varování přichází ve chvíli, kdy Írán hrozí odvetným úderem na Izrael, který viní z útoku na svůj konzulát v Damašku 1. dubna. Izrael se k útoku, mezi jehož oběťmi byli i příslušníci íránských revolučních gard včetně dvou generálů, oficiálně nepřihlásil. Varování dnes vydaly také další země, například Francie či Indie.

V cestovatelském systému Drozd je v Izraeli zaregistrovaných 76 Čechů, v Íránu pak 24, sdělil dnes ČTK mluvčí české diplomacie Daniel Drake.

„MZV ČR eviduje významný počet případů, kdy občané členských států EU byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. Podle hodnocení MZV ČR riziko dalších podobných incidentů zůstává významné a vztahuje se i na občany ČR,“ uvedla česká diplomacie.

V Izraeli pak MZV českým občanům doporučuje dbát zvýšené opatrnosti a obezřetnosti, sledovat místní média a respektovat pokyny bezpečnostních složek. „Izraelské úřady varují před možným odvetným útokem Íránu na izraelské cíle, ke kterému by mohlo dojít během tohoto víkendu. V této souvislosti by mohlo dojít ke zhoršení bezpečnostní situace na území Izraele,“ stojí ve zprávě systému Drozd.

Pokud se Češi i přes varování před cestou a výzvu k opuštění země v Íránu nacházejí, mají podle české diplomacie dodržovat všechna opatření a doporučení místních úřadů a bezpečnostních orgánů a dbát zvýšené opatrnosti. „MZV ČR doporučuje vyhnout se místům, kde se shromažďuje větší množství osob, především ve večerních hodinách. Důrazně se také varuje před pořizováním fotografií či videozáznamů, zejména demonstrujících osob, příslušníků bezpečnostních sborů či vládních budov,“ uvedl úřad.

  Evropa se proti koronaviru očkuje a zpřísňuje omezující opatření

V případě nouze se mají lidé obrátit na Velvyslanectví ČR v Teheránu, v pracovní době na standardní telefonické kontakty úřadu. Mimo pracovní dobu pak na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: +989 128 174 178. V Izraeli se v případě nouze mají Češi obracet na ambasádu v Tel Avivu, mimo pracovní dobu na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: +972 52 328 6622. Užitečné informace o tom, jak se chovat v krizových situacích, lze podle MZV nalézt také na izraelském národním portálu pro mimořádné události.

List The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele napsal, že podle hodnocení amerických zpravodajců by Írán mohl zaútočit na Izrael v nadcházejících 24 až 48 hodinách. Dosud ale podle zdroje, který má blízko k íránskému vedení, nebylo učiněno finální rozhodnutí.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com