Americký prezident Biden přijal českého premiéra Fialu

Petr Fiala se dnes v Bílém domě sešel s americkým prezidentem Joem Bidenem. Český premiér v úvodu setkání označil za klíčové, že Česko a Spojené státy sdílejí stejné hodnoty jako jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden prohlásil, že považuje Českou republiku za skvělého spojence.

„Potřebujeme se vyrovnat s výzvami, jako jsou ruská agrese na Ukrajině, terorismus či složitá situace na Blízkém východě,“ uvedl Fiala. V takové situaci je podle něj hluboká bezpečnostní spolupráce demokratických zemí nutností.

Premiér ocenil Bidenovu vůdčí roli v podpoře Ukrajiny a zmínil rovněž loňský podpis dohody o obranné spolupráci (DCA) se Spojenými státy či schválený nákup amerických letounů páté generace F-35. Připomněl také úlohu Spojených států při vzniku samostatného Československa a při zmínce o výborných vzájemných vztazích poukázal na osobnost někdejší ministryně zahraničí USA a pražské rodačky Madeleine Albrightové.

Biden ocenil českou podporu Ukrajiny, konkrétně snahu zajistit pro Ukrajince dělostřeleckou munici. „Jste skvělým spojencem, jsme si stále bližší, jsme silnější, prohloubili jsme obrannou spolupráci, společně pracujeme i na čisté energii. Vážím si toho, jak pomáháte Ukrajině,“ prohlásil Biden.

Demokratický šéf Bílého domu zdůraznil, že je třeba, aby americký Kongres schválil navrženou podporu Ukrajiny ve výši 60 miliard dolarů, která po souhlasu Senátu uvízla ve Sněmovně reprezentantů ovládané republikány. „Kongres musí schválit toto financování pro Ukrajinu a musí to udělat hned,“ prohlásil Biden. Podle jeho slov „Česká republika příliš dobře ví, že Rusko se nezastaví na Ukrajině (…) ruský prezident Vladimir Putin se nezastaví a ohrozí Evropu, Spojené státy a celý svět, pokud ho nezastavíme na Ukrajině“.

Prezident přivítal českého hosta krátce po 15:30 místního času (21:30 SELČ). Fiala dorazil do Bílého domu se zhruba půlhodinovým zpožděním, jehož důvod není jasný. Ve Washingtonu bylo dnes od rána slunečno, ale krátce před příjezdem české delegace začalo pršet a nakonec i padaly kroupy. Novináři nemohli čekat venku kvůli hrozbě blesku.

  Tendr na testy do škol bude zřejmě řešit pondělní vláda

Fiala ještě před setkáním prohlásil, že česko-americké vztahy jsou vynikající a jeho návštěva je toho důkazem. Řekl, že s Bidenem chce hovořit o mezinárodní situaci, která není jednoduchá, i o ekonomických vztazích mezi Českem a Spojenými státy, které se v poslední době rozvíjejí a je třeba jim dát impuls.

Fiala považuje za symbolické, že jeho návštěva se koná v roce, kdy si Česko v březnu za přítomnosti bývalého amerického prezidenta Billa Clintona v Praze připomnělo čtvrtstoletí od svého vstupu do Severoatlantické aliance (NATO).

Bidenovi přivezl český premiér zarámovanou fotografii českého prezidenta Václava Havla s Madeleine Albrightovou od Havlova dvorního fotografa Oldřicha Škáchy. Snímek pochází z návštěvy Albrightové v Praze v říjnu 2003. Dalším darem pro šéfa Bílého domu je skleněná kropenka v odstínu světle modré barvy od studentky pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) Anny Martinkové z ateliéru Ronyho Plesla, která vznikla v každé barvě pouze v jediném exempláři. „Má připomínat krásu a důstojnost staveb barokní gotiky i vzdávat hold genialitě Santiniho,“ sdělila ČTK mluvčí české vlády Lucie Ješátková.

Fiala dnes svou dvoudenní návštěvu v USA zahájil v sídle Ústřední zpravodajské služby (CIA), při které ho provázeli šéfové všech tří českých tajných služeb. Dnes má premiér v plánu ještě setkání s krajany, mezi kterými bude například dcera Milady Horákové Jana Kánská. V úterý má Fiala vystoupit v Hudsonově institutu a bude také jednat s představiteli Kongresu.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com