NATO podle Stoltenberga neplánuje rozmisťovat jaderné zbraně v dalších zemích

aktualne.cz

Severoatlantická aliance neplánuje rozmisťovat jaderné zbraně v dalších zemích, řekl dnes při návštěvě Varšavy šéf NATO Jens Stoltenberg. Polský prezident Andrzej Duda v pondělí v rozhovoru pro deník Fakt prohlásil, že Polsko by bylo ochotné umožnit aliančním spojencům, aby na jeho území jaderné zbraně umístili.

„NATO nemá v plánu nově rozmístit své jaderné síly,“ uvedl Stoltenberg.

„Pokud by se naši spojenci rozhodli, že v rámci programu sdílení jaderných zbraní je rozmístí i na našem území, aby se posílila bezpečnost východního křídla NATO, jsme k tomu připraveni,“ řekl Duda v interview zveřejněném v deníku Faktu. Premiér Donald Tusk v reakci poznamenal, že by rád znal všechny okolnosti, které hlavu státu přiměly učinit takové prohlášení.

Polsko patří k zemím, které nejvíce podporují Ukrajinu v jejím odporu proti ruské invazi. Sousedí s ruskou Kaliningradskou oblastí a Běloruskem, které je spojencem Moskvy.

Sdílení jaderných zbraní je součástí politiky jaderného odstrašení NATO, která umožňuje členským zemím, které tyto zbraně ve svém arzenálu nemají, podílet se na plánování jejich použití ze strany Severoatlantické aliance. Zbraně zároveň zůstávají pod kontrolou USA. V případě konfliktu by americké atomové bomby mělo nést letectvo zemí, ve kterých jsou rozmístěny, tedy Belgie, Německa, Nizozemska, Itálie a Turecka. Jaderné zbraně mají ze zemí NATO kromě USA také Británie a Francie.

Agentura DPA připomíná, že vláda Spojených států zatím nevyslala žádný signál, že by o uvažovala o rozmístění jaderných zbraní ve východní Evropě, což by si Rusko zřejmě vyložilo jako přímou hrozbu.

ČTK

  Brazílie bude očkovat Sputnikem V a Covaxinem, s podmínkami schválila jejich dovoz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com