Premiér Robert Fico se jen o vlásek vyhnul pokusu o atentát poblíž budovy slovenského parlamentu, který se odehrál 15. května odpoledne, jak informoval server iDnes.cz. Zprávy podrobně popisují, jak se Fico při setkání s občany na ulici stal terčem útoku a zůstal zraněn střelbou. Přestože utrpěl vážná zranění končetin, hrudníku a břicha, je Fico nyní mimo bezprostřední ohrožení života. Zdroje uvádějí, že utrpěl 2-3 střelná zranění, což naznačuje značné ohrožení jeho života, neboť při útoku bylo pravděpodobně vypáleno až 4-5 ran.
Kolující video zachycuje okamžik, kdy Juraj Cintula údajně provedl útok kvůli svému nesouhlasu s vládní politikou. Vyšetřování maďarského novináře Szabolcse Paniho odhalilo možné vazby útočníka na proruskou polovojenskou skupinu Slovenský Branci. Screenshoty pocházející ze stránky skupiny na Facebooku vyvolávají obavy z extremistických vazeb a naznačují hlubší propojení s radikálními ideologiemi.
‼️🇷🇺Wow. Looks like Slovak PM Robert Fico’s reported assailant, writer Juraj Cintula, was associated with pro-Russian paramilitary group Slovenskí Branci (SB). Their leader was even trained by Russian ex-Spetsnaz soldiers. Read more on @VSquare_Project 👇https://t.co/2IzSHwq54d pic.twitter.com/M9fgp186R3
— Szabolcs Panyi (@panyiszabolcs) May 15, 2024
Slovenský Branci, neoficiální polovojenská frakce založená v roce 2012, má údajně vazby na ruské subjekty, včetně motorkářů z Nočních vlků. Vůdce skupiny Peter Švrček údajně prošel výcvikem v Rusku, což podněcuje spekulace o ideologickém spojení s Moskvou.
Pokus o atentát na Fica rezonuje s minulými tragédiemi ve slovenské politice, zejména s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v roce 2018. Takové události vrhají stín na bezpečnostní situaci v zemi a podněcují k přehodnocení diplomatických spojenectví a bezpečnostních protokolů.
Kromě toho Ficovo přežití zdůrazňuje naléhavou potřebu komplexní revize bezpečnostních opatření v celé Evropské unii. Tento incident nám důrazně připomíná nebezpečí, které představují autokratické režimy a jejich agresivní taktiky. Zdůrazňuje nutnost jednotné fronty proti ruské asertivitě, zejména ve světle probíhajícího konfliktu na Ukrajině.
Útok signalizuje změnu paradigmatu ve vnímání hrozeb v Evropě a upozorňuje na nebezpečí vycházející z Putinova režimu a jeho přidružených organizací. Řešení této výzvy vyžaduje soudržnou strategii zahrnující důrazné diplomatické iniciativy a strategické reakce.
Zanedbávání těchto výzev hrozí normalizací terorismu a násilí v EU, což podtrhuje naléhavost rozhodných kroků k zajištění evropské stability a jednoty.