Středomoří sužují extrémní vedra. V Tunisku naměřili přes 50 stupňů, Itálie a Španělsko hlásí čtyřicítky

irozhlas.cz

Střední a západní Středomoří sužuje vlna veder, která by měla pokračovat do začátku příštího týdne. V Tunisku meteorologové naměřili nový teplotní rekord, uvedla agentura Efe. V tuniském vnitrozemí teploty vystoupaly nad 50 stupňů Celsia. Přes 40 stupňů ve čtvrtek naměřili také v Itálii a Španělsku.

Tuniská meteorologická služba ve čtvrtek zaznamenala teplotu 50,2 stupně Celsia ve městě Kajruván. Podle tuniských meteorologů se jedná o nejvyšší teplotu naměřenou v Africe a druhou nejvyšší na světě. Tunisko překonalo svůj teplotní rekord druhý den po sobě. V hlavním městě Tunisu rtuť teploměru vystoupala na 48 stupňů Celsia.

Od pondělí tuniské úřady evidují zhruba 30 lesních požárů. V sousedním Alžírsku ohně způsobily rozsáhlé materiální škody a bezmála 70 lidí zemřelo.

Rozsáhlé požáry hlásí také jih Itálie. V Kalábrii bylo ve čtvrtek odpoledne aktivních 59 požárů a další desítky ohňů zuří na Sicílii. V obou regionech od minulého týdne zahynulo v souvislosti s požáry pět lidí. Vzhledem k tomu, že situace s požáry se v Itálii zhoršuje, Evropská komise se dohodla na přesunutí tří francouzských hasicích letadel, jež v současnosti působí v Řecku.

Výstrahy před vedrem

Nejintenzivnější vlnu veder čekají italské úřady v pátek a o víkendu. V 15 italských městech, a to včetně Říma, Florencie či Palerma, bude platit od pátku výstraha před extrémními teplotami. Mezi těmito městy je i Bolzano, které se nachází v Alpách a teploty tam jsou obvyklé mírnější, uvádí agentura AP.

Španělská meteorologická služba Aemet ve čtvrtek naměřila na 33 svých stanicích teploty ve výši 40 stupňů Celsia a více. Největší vedra panovala na jihu země, kde meteorologové naměřili teplotu bezmála 43 stupňů Celsia.

Kvůli horku vydala většina španělských regionů varování. Například Katalánsko zakázalo stanování v přírodě či některé zemědělské aktivity, které by mohly přispět ke vzniku požárů. Radnice v Barceloně vydala seznam 162 míst, kde si lidé mohou ulevit před horkem. Jsou mezi nimi muzea, knihovny či školy.

  Slovensko začíná plošné testování, země dále omezují vycházení

Vzestup teplot v regionu a rozsáhlý příliv horkého vzduchu způsobuje tlaková výše nad Středozemním mořem. Vysoké teploty by na jihu Evropy měly trvat do začátku příštího týdne.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..